HBsAg taramasında kullanılan ELISA ve RPHA'nun duyarlılıklarının kıyaslanması ve RPHA testinin duyarlılığını artırma denemeleri
- Tez No: 23941
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, HBsAg taramalarında, RPHA ile ELİSA'nın duyarlılıklarını karşılaştırmak ve RPHA'nun duyarlılığını artırmak amacı ile planlandı. Bu amaçla, ELİSA ile taranarak HBsAg pozitif bulunan toplam 207 serum, 4 grup halinde, RPHA ile test edildi. RPHA ile negatif bulunan serumlar, test serum miktarları, uygun oranda, bir misli artırılarak tekrar tarandı ve bu aşamaya 1. konsantrasyon aşaması denildi. Bu aşamadan sonra da negatif bulunan serumlarda aynı değişiklik uygulanarak test tekrarlandı ve bu aşamaya 2. konsantrasyon aşaması denildi. 4 grup halinde çalışılan serumlarda, RPHA'nun ELİSA'ya göre duyarlılığı 1. grup için % 69.8, 2. grup için % 76.9, 3. grup için % 94.0, 4. grup için % 80.0 olarak bulundu. 1. konsantrasyon aşamasından sonra duyarlılık 1. grup için % 88.0, 2. ve 3. gruplar için % 100, dördüncü grup için % 92.0 olarak bulundu. 2. konsantrasyon aşamasından sonra ise, 1. grup için duyarlılık % 91.5, 4. grup için % 96.0 olarak bulundu. Bu çalışma RPHA yönteminde antijeni konsantre edebilmek için uygulanan bu değişikliğin, RPHA'nun duyarlılığını anlamlı derecede artırdığını gösterdi. Sonuç olarak hızlı, basit ve ucuz bir yöntem olan RPHA'nun bu değişiklik uygulandığında, duyarlılık bakımından da ELİSA'ya yakın bir yöntem olarak, küçük merkezlerde, hızlı sonuç verilmesi gereken kan bankalarında, ELİSA yerine güvenle kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the sensitivities of RPHA and ELİSA methods and to increase the sensitivity of RPHA method for the HBsAg detections. A total of 207 sera, that were already found to be positive by ELİSA, were tested in four groups by RPHA with this aim. The sera that were found to be negative by RPHA, were detected once again, increasing the sera quantities by one in the appropriate ratio and this step was named the first concentration step. The sera that were found to be negative after this step were retested after the same variations and this was named the second concentration step. The sensitivity of RPHA compared with ELİSA was % 69.8 for the first, % 76.9 for the second, % 94.0 for the third and % 80.0 for the fourth groups. The sensitivity was % 88 for the first, % 100 for the second and third, % 92 for the fourth group after the first concentration step. The sensitivity was % 91.5 for the first, % 96.0 for the fourth group, after the second concentration step. This study shows that the variety applied to concentrate the antigen in the RPHA method increases the sensitivity of the method significantly. As a result, it was decided that RPHA can reliably be used after this variation as a rapid, easy and inexpensive method, in small centers, blood banks where speed is important as a method similar to ELİSA.