Prostaglandin E2 Jel'in servikal olgunlaşma ve doğum indüksiyonunda kullanımı
  1. Tez No: 23942
  2. Yazar: İPTİSAM MÜDERRİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. KUTAY BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Prostaglandin E2 (PGE2) türevi olan Dinoproston (Cerviprost) 0.5 mg'lık jel halinde intraservikal olarak değişik endi kasyonl arla doğum indüksiyonu ve servi kal olgunlaşma gerektiren 50 hastaya uygulandı. Hastalar null i par ve multipar olarak, ayrıca 16-24, 25-33, 34-42 haftalar olarak 3 gruba ayrıldı. PGE2 jel uygulandıktan sonra Bishop skor farkları ve indüksiyon-doğum intervalleri karşılaştırıldı. Pariteye göre yapılan karşılaştırmada hastalar arasındaki uygulamadan sonraki Bishop skorları ve indüksiyon-doğum intervalleri arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dinoproston (Cerviprost), a prostaglandin E2 (PGE2) derivative, 50 mg. in an intracervical gel form, was applied to 50 patients, with various indications for induction of labor and cervical priming. Patients were classified into two groups, according to their parity, as nulliparous or multiparous and into 3 groups for their gestational age as 16-24, 25-33 and 34-42 weeks. Differences in Bishop score and induction-delivery intervals were then compared after the PG E2 application. There was no statistically significant difference between post- application Bishop scores and induction-delivery intervals according to the parity (p>0.05).