Grupla psikolojik danışmanın ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin öfke ile başa çıkabilme becerilerine etkisi
The effect of group counselling on helping anger management skills of second grade student at primary education
- Tez No: 239423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; Akılcı-Duygusal-Davranışçı Yaklaşıma Dayalı grupla psikolojik danışmanın ilköğretim ikinci kademeye devam eden sekizinci sınıf öğrencilerinin öfke ile başa çıkabilme becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada ön-test, son-test ve izleme ölçümlü deneysel bir yöntem kullanılmıştır. Çalışma grubu Gaziantep İli devlet okulunda 8. sınıfta okuyan sürekli öfke düzeyleri yüksek 8 kız 10 erkek toplam 18 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubu ile 9 oturum (9 hafta) Akılıcı-Duygusal-Davranışçı Yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışma yapılırken, kontrol grubu ile herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Veriler; ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği? ile deney ve kontrol gruplarına ön-test, son-test ve izleme testi uygulanarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde çift yönlü varyans analizi ve t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda deneklerin sürekli öfke düzeylerinin azaldığı ve öfke kontrol düzeylerinin arttığı izlenirken çalışmanın öfke ile başa çıkabilme becerilerini kazandırmada etkili olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this resarch is to investigate the effect of group counselling based on Rational Emotive Behavioral Therapy on helping anger management skills of eight grades. A pre-test and a post-test after group counselling were administered to the students in experimental group. Accordingly a re-test was administered in order to monitor students 3 months after post-test. The sample consists of 18 students of whom 8 students were female and 10 students were male. The sample was selected from a public school in Gaziantep. The experimental group recieved a nine session (9 week) group counselling, but the control group did not recive anything. The data was gathared using ?The State-Trait Anger Scale?. The data was analysed via t-test and variance analysis. The results indicated that the subjects? level of state anger decreased and the level of anger control increased. This indicated that the group counselling method used in the present study was effective in gaining the skill of anger management. Based on these results, a number of recommandations are made.