Ekstrakorporeal şok dalga litotripsisinin akut etkileri
Acute effects of ESWL on kidney
  1. Tez No: 23945
  2. Yazar: ÖZCAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
46 ÖZET GÜTF Üroloji ABD ESWL Merkezi' nde Ocak 1990 ile Mayıs 1991 tarihleri arasında böbrek taşı/ taşları tanısı konulmuş 42 hasta Siemens Lithostar Plus litotriptör ile tedavi edilmiştir. ESWL' nin böbrek ve çevresinde yaptığı morfolojik ve fonksiyonel değişiklikleri araştırmak üzere hastalar ESWL' den önce, ESWL' den sonra 1. gün ve 1. ay IVP, ÜSG ve BT ile değerlendirilmiştir. Biyokimyasal olarak 24 saatlik idrarda volüm dansite, kreatinin klirens, GAG, proteinüri, IgG, üre, sodyum, potasyum, kalsiyum, ürik asit düzeyleri, serumda ise BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, ürik asit, total bilirubin, SGOT, SGPT düzeyleri tayin edilmiştir. ESWL sonrası 1. gün IVP ile hastaların %14.28' inde böbrek boyutlarında artma, %23.8' inde kısmi obstrüksiyon, %35.71' inde kum yolu; USG ile %23.8' inde böbrek boyutlarında artma, %6.66' suda pelvikalisiel dilatasyonda belirginleşme, %2.38' inde subkapsüler hematom; BT ile %28.57' sinde böbrek boyutlarında artma, %2.38' inde taşın obstrüks iyonuna bağlı kaliksiel dilatasyon, %28.57' sinde kum yolu, %19.04' ünde PKD' da belirginleşme %4.76' sında subkapsüler hematom, %7.14' ünde noktasal kanama odakları, %35.71' inde perirenal f ariyalarda kalınlaşma %2. 38 'inde ne olduğu açıklanamayan hipodens alan saptanmıştır. ESWL sonrası 1. ayda bulgularımızın büyük çoğunluğu tamamen normale dönmüştür. ESWL sonrası 1. gün hastaların idrar volümünde, atılan protein, IgG, GAG ve ürik asit miktarlarında artma; kreatinin klirens, atılan üre, sodyum ve kalsiyum miktarlarında azalma bulunmuştur. idrar dansitesi ve potasyum miktarında ise herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. ESWL sonrası 1. ayda atılan sodyum ve potasyum miktarlarındaki azalma dışında diğer bulgularımız normale dönmüştür. ESWL sonrası 1. gün serum BÜN, ürik asit ve SGOT düzeylerinde artış saptanırken total bilirubin, SGPT, sodyum, potasyum ve kalsiyum düzeylerinde ise herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. ESWL sonrası 1. ayda ise SGOT ve ürik asit düzeylerindeki yükseklik dışında diğer bulgular normal sınırlarda bulunmuştur. ESWL sonrası akut olarak gözlenen bu değişikliklerin 1. ayda normale dönmesi ile ESWL' nin bu akut yan etkilerinin geçici olduğu fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 ACUTE EFFECTS OF ESWL ON KIDNEY Acute effects of ESWL with Siemens Lithostar-plus on kidney and surrounding tissues were examined on 42 patients with renal calculi in the Department of Urology Gazi University, School of Medicine. Radiologically IVP, ultrasonography and CT scans of the patients were done, 24 hours before ESWL, 24 hours after ESWL and 30 days after ESWL. Urine glycosaminoglycan, protein, immunoglobulin G, urea, sodium, potassium, calcium, uric acid and serum total bilirubin, glutamic oxaloacetic transaminase (SGOT) and glutamic pyruvic transaminase (SGPT) levels were determined simultaneously with radiological investigations. 24 hours after ESWL IVP of the patients showed 14.28 % increase in kidney size, 23.8 % partial obstruction, 35.71 % stone street. Ultrasonography of the patients showed 23.8 % increase in kidney size, 6.66 % increase in pelvicaliceal dilatation, 2.38 % subcapsular haematoma and CT scans showed 28.57 % increase in kidney size, 19.04 % increase in pelvicaliceal dilatation, 4.76 % subcapsular haematoma, 7.14 % point bleeding areas, 2.38 X calyceal dilatation with obstruction, 28.57 % stone street, 37.71 % thickening of perirenal fascias and 2.38 % hypodense area that can not be explained. 30 days later almost all of these radiological abnormalities were not seen anymore. 24 hours after ESWL, urinary excretion of glycosaminoglycans, proteins, immunoglobulin G, uric acid were significantly increased while excretion of urea, sodium and calcium were significantly decreased. A significant decrease in creatinine clearence was also noted. 1 month later these differences became insignificant, but a significant decrease in sodium and potassium excretion was seen. 24 hours after ESWL serum BUN, uric acid, SGOT levels were significantly increased. One month later while a significant SGOT and uric acid elevation persisted BUN differences with pretreatment levels became insignificant. In conclusion, ESWL treatment produces acute renal injury but these are transient and most of them subside within one month after the treatment.