Ekstrakorporeal şok dalga litotripsinin tavşan böbrek ve komşu organları üzerindeki etkileri
- Tez No: 88846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
I- ÖZET Ekstrakorporeal şok dalga litotripsinin (ESWL) 1980 yılında kullanıma girmesi ile, bu tedavi formu, üriner sistem taş hastalığı bulunan olguların büyük bir kısmında tercih edilen bir metod olmuştur. Bu teknolojinin tamamen güvenli olduğu ve şok dalgalarının, şiddetli, akut veya kronik yan etkileri olmadığı şeklindeki yanlış bir görüş nedeniyle, ESWL, çok çabuk bir şekilde kabul görmüştür. Ancak ESWL'nin akut, şiddetli istenmeyen etkilerini kanıtlayan birçok klinik ve deneysel çalışma bildirilmiştir. Bu deneysel çalışmada, tavşanlarda Dornier MPL 9000 ESWL cihazı ile uygulanan şok dalgalarının böbrek ve komşu organlardaki istenmeyen etkileri araştırılmıştır. Eşit sayıda tavşan içeren 2 grupta sırasıyla 1000 ve 2000 şok dalgası uygulandı. Üçüncü grup ise kontrol grubu olarak alındı. Şok dalgası uygulamasından 3 saat ve 30 gün sonra böbrek ve komşu organlardaki makroskopik ve mikroskopik değişiklikler incelendi. Makroskopik olarak, 1000 şok grubunda belirtilen organlarda konjesyon ve ödem izlenirken, 2000 şok grubunda hematom ve hemorajiler tespit edildi. Böbrek dokularının histolojik incelemesinde, 1000 şok grubunda interstisyel hemoraji, kapiller dilatasyon ve iltihabi hücre infîltrasyonu görülürken, 2000 şok grubunda bu bulguların çok şiddetli olduğu tespit edildi. ESWL uygulamasından 30 gün sonra laparotomi yapılan 1000 şok grubunda makroskopik patoloji tespit edilmez iken, mikroskopik incelemede böbreklerde özellikle nekroz gibi kalıcı değişiklikler bulundu. Komşu organlarda ise herhangi bir histolojik değişiklik saptanmadı. ESWL, böbrek ve böbrek çevresi dokularda belirgin morfolojik ve histolojik değişikliklere yol açmaktadır. Deneysel çalışmamızın bulguları, üriner sistem taş hastalığının ESWL ile tedavisinde, böbrek hasarını azaltmak için yüksek doz şok dalgası ile yapılan tek seans tedaviler yerine düşük doz şok dalgası ile çok sayıda tedavilerin tercih edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
II- SUMMARY Since the introduction of extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) in 1980, this form of therapy has become the preferred method of management for the majority of urolithiasis cases. The rapid acceptance and adoption of ESWL have been facilitated by the false perception that this technology is entirely safe and that shock wave treatment does not induce severe, acute or chronic side effects. But many clinical and experimental studies have been reported with evidence to show that ESWL can cause severe adverse effects. In this experimental study, we researched the deleterious effects of ESWL with Dornier MPL 9000 lithotriptor on the kidney and adjacent organs in rabbits. Animals in the two of three groups consisting of equal number of rabbits were exposed to 1000 and 2000 shocks, respectively. The third group served as control. The microscopic and macroscopic changes in the kidneys and adjacent organs were assessed at the first 3th hour and the 30th day following application of shock waves. Macroscopically, the kidneys and adjacent organs were congested and edematous in 1000 shock group at the first 3th hour after ESWL. But in 2000 shock group haematomas and hemorrhages were observed in organs. Histological examination of the kidney tissues revealed that there were interstitial hemorrhage, capillary dilatation and inflamatory cell infiltration in 1000 shock group, but in 2000 shock group these findings were more severe. After 30 days following application of shock waves, in 1000 shock group there were no gross pathologic changes but microscopically some permenant changes, especially necrosis, were found in kidneys. In the adjacent organs we couldn't find any pathologic changes. ESWL cause significant changes in the renal and perirenal tissues. These findings suggest the importence of avoiding single treatments with large doses of shock waves and favor the administration of multiple small doses of shock waves to minimize renal damage during the treatment of patients with urinary stone disease. *S3SS«**