Women and fashion in the constitutional period
Meşrutiyet Döneminde kadın ve moda
- Tez No: 239452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBUBEKİR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu yüksek lisans tezi, batılılaşma veya modernleşmenin Türk kadını yaşamının üzerindeki etkilerini anlayabilmek amacıyla, Meşrutiyet sürecinde değişen kadın modasını incelemektedir. Bu tez, öncelikle kadın dergilerinde yayınlanan makaleleri, Batılılar tarafından yazılan seyahatnameleri ve bazı romanları araştırmaktadır. Meşrutiyet sürecini içeren on dokuzuncu yüzyıl boyunca, Osmanlı İmparatorluğu toplumun bütün bölümlerini etkileyen değişimler yaşamıştır. Burada, batılılaşma veya modernleşme süreciyle kadının yaşadığı değişimleri ortaya koyan bir resim vardır. On dokuzuncu yüzyıl boyunca Tük kadını Batı modasına adapte olmuştur. Bu tez, sosyal değişimleri daha iyi anlamak için, Osmanlı içerisindeki batılılaşma sürecini ve değişen Osmanlı kimliğini, kadın modası perspektifinden inceleme amacını gütmektedir.Osmanlının klasik dönemdeki kıyafetlerini inceleyen giriş bölümünü takiben, birinci bölüm, dönemin siyasi ve sosyal tarihi iler ilgili genel bir bakış sunar. Buna ek olarak on dokuzuncu yüzyılda kadın kıyafeti alışkanlıklarını tartışır. İkinci bölüm ise ikinci Meşrutiyet yıllarındaki kadın kıyafeti alışkanlıklarını tartışır. Üçüncü bölüm kadın dergilerini ve romanları temel alarak değişen modayı araştırır. Sonuç bölümü Türk kadının değişen moda alışkanlıklarıyla birlikte değişen Osmanlı kimliğini vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the changing fashion of women?s costumes during the constitutional period in order to understand the effects of westernization or modernization on Turkish women?s life. This thesis mainly explores articles published in women?s magazines, travel books which were written by Europeans and some novels. During the nineteenth century including the constitutional period, the Ottoman Empire experienced a significant transformation which affected all parts of society. There is a clear picture of women?s transformation with the westernization or modernization process. During the nineteenth century, Turkish women adopted European fashion. The goal of this thesis is to investigate the process of westernization within the Ottoman Empire and the changing of identities of women from the perspective of fashion transformation. This will help to understand social changes within the Ottoman society.After the introduction which examines classical period of Ottoman clothing, chapter one presents an overview of political and social history of the period. In addition, it discusses women clothing habits in the nineteenth century. The next chapter discusses women clothing habits in the Second Constitutional Period. Chapter three examines fashion changes based on women?s magazines and novels. The conclusion emphasizes the fact that the changing clothing habits of Turkish women reflect the changing identity of Ottoman society.