A comparison of parliamentary and presidential system with specific reference to Turkish political culture
Türkiyenin siyasal kültürü gözönüne alınarak parlamenter sistem ve başkanlık sisteminin mukayesesi
- Tez No: 239453
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiyenin Siyasal ve Toplumsal Şartları çerçevesinde parlamenter sistemle başkanlık sistemini karşılaştırarak, Türkiye için istikrarlı, güçlü ve demokratik hükümet şeklini anlamaktır! Bu araştırmamda üç bölüm var.Birinci Bölum farklı tanım ve yaklaşımlarla Hükümet Şekillerini ve Tarzlarını ve aynı zamanda başkanlık ve parlamenter hükümetlerin temel vasıflarını, maslahat ve mazaratlarını mukayese ederek ele alıyor. İkinci bölüm Amerikanın Başkanlık Sistemiyle, İngilterenin Parlamenter Rejimlerini tarihi seyri içindeki süreciyle ve temel kurumları ve siyaseten fiili işleyişiyle geniş bir şekilde ele alıyor. Son Bölümde ise Türkiyenin tarihi ve siyasal kültürü ve şartları nazara alınarak, Başkanlık ve Parlamenter sistemin Türkiye için bir değerlendirmesi yapılıyor. 19.cu yüzyıldan başlayarak Osmanlı Meşrutiyet mücadelesi ve Meşrutiyetin ilanı, Tek Parti Dönemi, 61 ile 82 Anayasalarıyla, Türk Hükümet Sisteminin geleceği anlatılıyor.Netice itibarıyla bu çalışma sonucunda; Türkiyenin 21.ci yüzyılda küresel bir aktör olmak için güçlü, istikrarlı ve demoktratik bir hükümet modeli geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun içinde ya başkanlık sistemine geçmesi yada sembolik zayıf bir devlet başkanın olduğu fakat öte yandan güçlü bir başbakanın hakim olduğu parlamenter hükümet (rasyonel parlamentarism) geliştirmesi kanaatimce isabetli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to figure out Turkish Government by comparing and contrasting of presidential system and parliamentary system. There are three important chapters in this work. The first chapter is about types, systems and forms of government in regard of distinct approaches and definitions. Moreover, character, advantages and disadvantages of parliamentary regime as well as presidential system are explored and compared.In the second chapter, I make comparison of the parliamentary regime of United Kingdom with presidential system of United States of America. To see and comprehend practices of the parliamentary regime and presidential system, especially I preferred to study on the United States of America and United Kingdom of England. Last chapter is evaluation of parliamentary system and presidential system for Turkey considering Turkey political circumstances in sense of culture and institutions. It points out that although Turkey faced with democracy in the 19th century but not perfected and always had been cut by military intervention. However, today Turkey has great democratic experiment especially since Ottoman Constitutional Democracy.In the 21st century Turkey needs stable strong and democratic government. In my opinion it is significant that Turkey should solve government problems whether by making head of state weak and symbolic like U.K. or presidency should be established like U.S. in order to be super and global actor! Although system of U.K. and U.S. are different and has some certain shortcomings in the sense of democratic criteria, both of them have strong and stable government. Both presidency and parliamentary system has advantages and disadvantages. That is why I do not blindly fallow and support neither parliamentary system nor presidential system!In this study, there are always comparison and contrast of the parliamentary regime and presidential system in order to distinguish and determine the best government system for Turkish Political Future. This work shows and approaches hopefully that Turkey has brilliant opportunity and capacity to obtain strong and stable, democratic government in the 21st century!