Afyonkarahisar bölgesi kaplıca sularının farelerde deneysel oluşturulan diabetes mellitus üzerine tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of hot springs waters sourced from Afyonkarahisar region on experimentally-induced diabetes mellitus in mice
  1. Tez No: 556905
  2. Yazar: DUYGU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Diyabetes mellitus (DM) tüm Dünya'da sıkılıkla karşılaşılan hastalıkların başında gelmekte, insidansı her geçen gün artmaktadır. Bu araştırma projesinde balneoterapinin DM'un tedavisindeki etkinliğini saptamak için yapılmıştır. Bu amaçla aynı günlük yaştaki 50 adet Albino ırkı fare kullanılmıştır. Hayvanların tümünde streptozotocin (STZ) ile DM oluşturulduktan 3 gün sonra, aynı canlı ağırlık ortalamasına sahip olacak şekilde, çalışma materyalini oluşturan 50 fare eşit ve rastgele olarak, 21 gün sürecek tedavi periyodu için kontrol ve çalışma grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tedavi aşamasında kontrol grubu hayvanlar normal musluk suyu ile tedavi edilirken, çalışma grubu hayvanlar kaplıca suyu ile tedavi edilmişlerdir. Hayvanların tümünde; çalışmaya başlamadan önce, karaciğer yağlanması oluşturulduktan sonra ve tedavi sonrası 1, 7, 14 ve 21 günlerde klinik, hematolojik, kan biyokimyasal ve histopatolojik muayeneler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is one of the most common diseases worldwide and its incidence is increasing day by day. The aim of this research project was to determine the efficacy of balneotherapy in the treatment of DM. For this purpose, 50 Albino rats of the same daily age were used. In all animals, 50 rats forming the study material were divided into 2 groups as control and study groups for a 21-day treatment period, 3 days after DM was formed with streptozotocin (STZ), with the same live weight average. In the treatment stage, control animals were treated with normal tap water, while the study group treated animals with spa water. In all animals; clinical, hematological, blood biochemical and histopathological examinations were performed before starting the study after fatty liver formation and 1, 7, 14 and 21 days after treatment.