Afyonkarahisar bölgesi tarihi taş köprülerinin mimari ve statik özellikleri
Architectural and static properties of historical stone bridges in Afyonkarahisar region
- Tez No: 563508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KÜRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde bulunan tarihi taş köprülerin mimari ve yapısal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilde bulunan tarihi taş köprüler tespit edilmiş, mevcut köprülerin tümü yerinde incelenmiştir. Afyonkarahisar ilinde halen mevcut olan; Altıgöz, Harmancık, Kanlı Gölet, Cenkçi, Kurşunlu, Koca, Kışlacık, Kışlacık Su Yolu 1-2-3, Araplı, Bent, Horasan, İki Göz, Karadirek, Yolkonak, Başağaç, Başağaç Giriş, Balmahmut, Akören, Garipçe 1-2-3, Kırkgöz, Dörtgöz, İkigöz, Koca, Başkonak, Meryem, Taş Köprü, Kurt Musa ve Yunuslar Ağılı Köprüleri olmak üzere 33 adet köprü tespit edilmiştir. Bu köprüler hem tarihi hem de mimari özellikleriyle değerlendirilmiş, GPS konumları belirlenmiş, fotoğraflanmış, 3 boyutlu olarak modellenmiş ve köprülerin render görüntüleri üretilmiştir. Köprülerden Balmahmut Köprüsü ve İscehisar Koca Köprü düşey yükler etkisi altında sonlu elemanlar yöntemi ile çözümlenmiştir. Son olarak yıkıldığı tespit edilen köprülerde tarihi ve mimari açıdan ele alınmıştır. Sonuç olarak Afyonkarahisar ilinde bulunan mevcut ve yıkılmış olan tarihi taş köprülerin güncel şekilde kayıt altına alınmaları ve 3 boyutlu görseller ile bu kayıtların daha nitelikli hale getirilmeleri ve statik analizi yapılan köprüler ile de hasar analizlerinin mevcut durum ile örtüştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the architectural and structural features of the historical stone bridges in Afyonkarahisar. For this purpose, historical stone bridges in the province were determined and all existing bridges were examined in situ. Currently in Afyonkarahisar province; Altıgöz, Harmancık, Kanlı Gölet, Cenkçi, Kurşunlu, Koca, Kışlacık, Kışlacık Su Yolu 1-2-3, Araplı, Bent, Horasan, İki Göz, Karadirek, Yolkonak, Başağaç, Başağaç Giriş, Balmahmut, Akören, Garipçe 1-2-3, Kırkgöz, Dörtgöz, İkigöz, Koca, Başkonak, Meryem, Taş Köprü, Kurt Musa ve Yunuslar Ağılı Bridges were determined as 33 bridges. These bridges were evaluated with both historical and architectural features, GPS locations were determined, photographed, modeled as 3D and also rendered images of bridges were produced. Balmahmut Bridge and İscehisar Koca Bridge were analyzed by finite element method under the influence of vertical loads. Finally, the bridges, which were determined to be demolished, were discussed in terms of history and architecture. As a result, it was determined that the available and demolished historical stone bridges in Afyonkarahisar province were recorded in a current way, made the records more qualified with three-dimensional visuals and the result of static analysis of the bridges coincide with the current situation.