Hidrolik tahrikli robot kol
- Tez No: 23952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
-V- ÖZET Bu çalışmayla, hidrolik tahrikli, üç serbestlik dereceli bir robot kol mekanizmasının dizayn ve imalatı amaçlanmıştır. Bu maksatla, biri düşey eksen etrafında ve diğer ikisi ise yatay eksen etrafında dönebilen Uç uzuvla bir kol mekanizması tasarlanmıştır. Düşey eksen etrafındaki dönme, yatay eksenli hidrolik silindirden tahrikli kramayerinyon dişli vasıtasıyla sağlanmaktadır. Diğer iki eklem hare- ketide hidrolik silindir tahrikiyle gerçekleştirilmektedir. Böylece, üç boyutlu bir iş hacmi elde edilmektedir. Model manipülatörde, sadece yönlendirme valfleriyle basit olarak pozisyon kontrolü gerçekleştirilebilmektedir. Araştırma ve eğitim amaçlı olan bu robot kol mekanizması, bir kaç kilogramlık yükleri taşıyacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-Vİ- SUMMARY In this study, design and construction of the robot manipulator with three-degree of freedom which is hydraulicly actuated has been aimed. For this purpose, the robot manipulator having one of its joints rotates about the vertical axis and the two others rotate about the perpendicular axes to the motion plane has been projected. The rotation about the vertical axis is obtained by the horizontal hydraulir cylinder. The two oth