Eğitim fakültesi öğretim üyelerinin duygusal zekâ yeterliklerini işyaşamında kullanma ve akademik başarı düzeylerine ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma
The correlatonal research between academic staff?s use of emotional intellegence in worklife and academic success level in education faculties
  1. Tez No: 239563
  2. Yazar: OSMAN TİTREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, eğitim fakültelerinde görev yapmakta olan öğretim üyelerininduygusal zekâ düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyiamaçlamaktadır. İlişkisel ve karşılaştırmalı bir tarama modelinde olan araştırmanınevrenini, 1269 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmakamaçlandığından, örneklem alınmamış ve öğretim üyelerinin tamamından veritoplanmaya çalışılmıştır. Evreni oluşturan öğretim üyelerine, araştırmacı tarafındanhazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu?, özbilinç, duyguları yönetme, duyguları güdüleme,empati ve sosyal beceriler alt ölçeklerinden oluşan ?Öğretim Üyelerinin Duygusal ZekâDüzeyini Belirleme Ölçeği? ve ?Öğretim Üyelerinin Akademik Başarı DüzeyleriniBelirleme Ölçeği? uygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Eğitim fakültelerindegörev yapan öğretim üyelerinin duygusal zekâ düzeylerine ilişkin yeterlikleri ileöğretim üyelerinin akademik başarı düzeylerine ilişkin akademik etkinliklere verilenyanıtların aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Ayrıca öğretimüyelerinin hem duygusal zekâ düzeyleri hem de akademik başarı düzeylerine ilişkinmaddelere verilen yanıtların cinsiyet, görev yeri ve bilim alanı değişkenlerine görefarklılaşıp farklılaşmadığını saptamak için t-testi, unvan ve yabancı dil değişkeninegöre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak için de varyans analizi (ANOVA)uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi a=0.05 olarak uygulanmıştır. Öğretim üyelerininduygusal zekâ düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamakiçin de Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi a=.01'de deanlamlı bulunmuştur.Bu araştırmadan elde edilen bulgular şöyledir: Tüm dünyada olduğu gibiTürkiye'de öğretim üyesi imajı erkektir. Öğretim üyelerinin bir kısmının yabancı dilbilme sorunları bulunmaktadır. Bu nedenle öğretim üyeleri araştırmalarınıuluslararası düzeye taşıyamamaktadırlar.Öğretim üyeleri duygusal zekâ yeterliklerinde kendilerini yeterli olarakalgılamalarına karşın, özellikle olumlu ve olumsuz duygularını birlikte sentez etme,hissettiklerinin doğru olarak anlama, stresli durumlarda kendini kontrol etme,fırsatları sezme, iş arkadaşlarını etkileme, çevredeki güç ilişki ve ağlarını anlama,arkadaşlarının karamsar ruh hallerini iyimserliğe çevirme, başkalarının bakış açılarınıanlama, yüz ifadelerini ve açıkça ifade edilmeyen duyguları anlama, ekip içinde yeralma, liderlik yapma, diplomatik konuşma ve insanları ikna etme yeterliklerindeeksikliklerinin önemli düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is intended to determine the relationship between the academicstaffs? level of using competencies of emotional intellegence in their worklife andtheir academic success. The study which uses causal-comperative relation andcorrelational relation survey model includes 1269 academic staff. Because it wasaimed to reach to all members of the study?s target universe, a sample for the studywas not determined all academic staff who work in faculty of educations in Turkeywere considered as the subjects of the present study. To the academic staff, aquestionaire of Personal Information and a Questionaire of Determining AcademicStaff?s Emotional Intelligence Statues which included submeasures such as selfawareness,self-management, motivating emotions, empathy and social skills havebeen administered.The data gathered through these instruments has been analized by SPSS(Statistical Package for Social Science). The responses of academic staff in respect tocompetencies of emotional intellegence statues and the level of the staff?s academicsuccess, means and standart devitions have been calculated and listed according totheir priorities.Also, in order to find out whether the present statues of academic staff?semotional intellegence and academic success may differ according to their gender,workplace and subject area t-test was used and according to their academic title andobtaining a foreign language, analysis of variance (ANOVA) have beenadministered, with a=.05 as the cut-off a significant level. In addition, in order todetermine the relationship between the academic staff?s emotional intellegence statusand academic success, Pearson Corelation Coefficient was used.The results of this study are as follows. The image of academic staff is mostlyman. There is a problem associated with knowing a foreign language that is why theacademicians have difficulties in publishing their research in international arena.Although the university staff have considered themselves competent in termsof emotional intellegence, the results show that they have incompetencies incombining positive and negative feelings, understanding what they feel thruthfully,controlling themselves in stressful conditions, foreseeing opportunities influencingtheir colleagues, understanding power relations and systems in environmentunderstanding body language and unclear emotional feelings, being part of a group,beeing a leader, speaking diplomatically and influencing other people.