Kara ve Deniz Harp Okulu öğrencilerinin kurumsal disiplin kurallarını benimseme ve itaat düzeyleri
Adaptation and obediance levels of institutional discipline rules for the students at the Military Academy and Naval Academy
  1. Tez No: 239564
  2. Yazar: MUSA KODAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmada; Kara ve Deniz Harp Okulları'nda iki, üç ve dördüncüsınıflarda öğrenim gören öğrencilerin kurumsal disiplin uygulamalarını benimsemeve bu kurallara itaat etme düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu genelamaç doğrultusunda aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır:1. Kara ve Deniz Harp Okullarındaki iki, üç ve dördüncü sınıf öğrencilerihalen uygulanan disiplin kurallarına ve düzenlemelerini;a) Ne düzeyde benimsemişlerdir?b) Bunlara ne düzeyde itaat etmektedirler?2. Kara ve Deniz Harp Okulu öğrencilerinin disiplin kural vedüzenlemelerine ilişkin görüşleri;a) Okul değişkenine göre farklılık göstermekte midir?b) Sınıflara göre farklılık göstermekte midir?c) Mezun olunan askeri lise değişkenine göre farklılık göstermekte midir?d) Ailenin gelir düzeyine göre bir farklılık göstermekte midir?e) Anne ve babanın eğitim düzeyine göre bir farklılık göstermekte midir?Bu araştırma karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Kara ve Deniz Harp Okullarının iki, üç ve dördüncüsınıflarındaki öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini; Kara ve DenizHarp Okullarının iki, üç ve dördüncü sınıflarında öğrenim gören öğrencileriçerisinden yansız olarak seçilmiş 540 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmacı tarafından veri toplama aracı olarak bir ölçek (68 madde)geliştirilmiştir. Faktör analizi sonuçları ve her boyutun güvenirliğine ilişkin cronbachalphaiç tutarlık katsayıları sırasıyla; kılık kıyafet disiplin kuralları boyutuna ait .86,yatakhane .91, yemekhane .85, dershane .85 ve diğer .93'dür.Verilerin analizinde, frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( x ), standartsapma (ss), varyans analizi (F) ve LSD testi teknikleri kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçları şöyledir:xviii1. Araştırmaya katılan harp okulu öğrencilerinin disiplin kurallarınıbenimseme düzeylerinin karşılaştırılmasına ilişkin t testi sonucu; yemekhanekuralları dışında, tüm boyutlarda Kara ve Deniz Harp Okulu öğrencileri arasındakifarkların anlamlı olduğu görülmektedir. Tüm boyutlarda Kara Harp Okuluöğrencilerinin disiplin kurallarını benimseme düzeyleri genelde Deniz Harp Okuluöğrencilerinden yüksektir.2. Harp okulu öğrencilerinin disiplin kurallarına itaat düzeylerininkarşılaştırılmasına ilişkin t testi sonucu incelendiğinde, kılık kıyafet ve yemekhanekuralları boyutlarında Kara ve Deniz Harp Okulları öğrencileri arasındaki farklarınanlamlı olduğu görülmektedir. Diğer boyutlarda ise anlamlı bir farklılıkbulunamamıştır. Kara Harp Okulu öğrencilerinin kılık kıyafet ve yemekhanekuralları boyutlarında, disiplin kurallarına itaat düzeyleri, Deniz Harp Okuluöğrencilerinden yüksektir.3. Araştırmaya katılan Kara Harp Okulu öğrencilerinin sınıf değişkeniaçısından disiplin kurallarını benimseme ve kurallara itaat etme düzeylerininkarşılaştırılmasına ilişkin tek yönlü ANOVA sonucuna göre; iki, üç ve dördüncü sınıföğrencilerinin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Dördüncüsınıf öğrencilerinin kuralları benimseme ve kurallara itaat etme düzeyleri iki veüçüncü sınıflara göre daha yüksektir.4. Araştırmaya katılan Deniz Harp Okulu öğrencilerinin sınıf değişkeniaçısından disiplin kurallarını benimseme ve kurallara itaat etme düzeylerininkarşılaştırılmasına ilişkin tek yönlü ANOVA sonucuna göre; iki, üç ve dördüncü sınıföğrencilerinin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Üçüncüsınıfların kuralları benimseme düzeylerinin iki ve dördüncü sınıflara göre dahayüksek, kurallara itaat etme bakımından ise dördüncü sınıfların iki ve üçüncüsınıflardan daha iyi düzeyde olduğu söylenebilir.5. Öğrencilerin mezun oldukları lise değişkeni açısından disiplin kurallarınıbenimseme ve kurallara itaat etme düzeylerinin karşılaştırılmasına ilişkin tek yönlüANOVA sonucu; Kuleli, Işıklar, Maltepe Askeri Lisesi ve sivil liseden mezunöğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Işıklar AskeriLisesi ve sivil lise kaynaklı öğrencilerin kuralları benimseme ve kurallara itaat etmedüzeylerinin diğer lise kaynaklı öğrencilerden yüksek olduğu söylenebilir.6.Araştırmaya katılan Deniz Harp Okulu öğrencilerinin mezun oldukları lisedeğişkeni açısından disiplin kurallarını benimseme ve kurallara itaat etmedüzeylerinin karşılaştırılmasına ilişkin t testi sonucuna göre; Deniz Lisesi ve sivilliseden mezun öğrencilerin verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Sivil lise kaynaklı öğrencilerin, Deniz Lisesi kaynaklı öğrencilere göre kurallarıbenimseme ve kurallara itaat etme düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the level to which the institutionaldisciplinary levels are adapted and obeyed by the second, third and fourth gradestudents of the Military Academy and Naval Academy. Following questions wereproduced as to provide means of guidance for the study.1. What is the level of;a) Obedience, andb) Adaptation,achieved by the second, third and fourth year students at the Military and NavalAcademies for the current disciplinary rules and arrangements?2. In regard to a and b, do the attitude of the Military and Naval Academystudents towards disciplinary rules and regulations vary with respect to;a) Particular Academy?b) Grade (class they are enrolled in)?c) Military or regular high school (completed prior to admittance to theAcademy)?d) Household income?e) Parents? level of education?Comparative relationship survey method has been used for the study purposes.Sample space consisted of 540 students randomly selected among the second, thirdand fourth grades of the Military and Naval Academies.A scale of 68 articles has been developed by the researcher to collect therelevant data. Results from the factor analysis and cronbach-alpha internal consistencycoefficients for the reliability of each dimension are as follows; .86, for quarters it is .91,mess .85, classroom .85 and is .93 for cronbach-alpha reliability coefficient for thedimension of other disciplinary rules.Following techniques have been used in data analysis;xxFrequency (f), percentage (%), arithmetic mean ( x ), variance analysis (F) andLSD test techniques.According to results of the study:1. The t test, meant to compare the varying levels of adaptation of disciplinaryrules by the students participated in the study, indicates the following; in all dimensionsexcept that of mess there are variances between the level of adaptation of thedisciplinary rules by the students of the two Academies. In all dimensions MilitaryAcademy students turned out to have a higher level of adaptation of the disciplinaryrules when compared to the students of the Naval Academy.2. As indicated by the results of the t test conducted to discover the level ofobedience by the Academy students for the disciplinary rules the differences betweenthe students of the two Academies seem significant only in two dimensions, dress codeand mess. No significant difference between other dimensions could be obtained.3. According to unidirectional ANOVA findings with respect to the coefficient ofgrade there have been significant differences among the second, third and fourth gradeMilitary Academy students participated in the study in terms of adapting and obeyingdisciplinary rules. The level of adaptation by the third grade students tend to be higherthan that of the second and fourth grades whereas the fourth grades happened todemonstrate a higher level of obedience than the second and third grade studentsaccording to results of the study.4. According to unidirectional ANOVA findings with respect to the coefficient ofgrade there have been significant differences among the second, third and fourth gradeNaval Academy students participated in the study in terms of adapting and obeyingdisciplinary rules. The level of adaptation by the third grade students tend to be higherthan that of the second and fourth grades whereas the fourth grades happened todemonstrate a higher level of obedience than the second and third grade studentsaccording to results of the study.5. According to unidirectional ANOVA findings derived from the responses theMilitary Academy students provided with respect to the completed high schoolcoefficient there have been significant differences between the graduates of Kuleli,Işıklar and Maltepe Military High Schools and regular high schools in terms of adaptingand obeying disciplinary rules. The level of adaptation and obedience by the graduatesof Işıklar Military High School and regular high schools tend to be higher than othergraduates.6. According to t test findings derived from the responses the Naval Academystudents provided with respect to the completed high school coefficient somesignificant differences have been determined between the graduates of Naval HighSchools and regular high schools in terms of adapting and obeying disciplinary rules.The level of adaptation and obedience by the graduates of regular high schools tend tobe higher than that of Naval High School graduates.