Sinema ve beden (tüketim toplumunda 1980'den günümüze kadar bedenin sinemadaki sunumu)
Cinema and body (in consumer society begining from 1980 until now the presentation of the body in the cinema)
- Tez No: 239582
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ADANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Beden, ilk kez 1980'li yılların baslarında sosyolojide ciddi anlamda inceleme konusuolmaya baslamıstır. Aynı yıllardan baslayarak, ?Blade Runner?, ?Terminator?, ?Robocop?,?Body Heat? ve daha sonra ?Basic Instict?, ?Boxing Helena?, ?Matrix?, ?eXistenZ?,?S1m0ne?, ?Silence of the Lambs?,?Se7en?, ?Fight Club? ve günümüze en yakın ?The Passionof the Christ? gibi son derece popüler, bedenin önemli yere sahip olduğu filmler çekilmistir.Sosyolojinin incelediği ?beden?le sinemada sunulan ?beden? arasında tüketim toplumubağlamında birebir örtüsme bulunmaktadır. Sözünü ettiğimiz ve benzeri filmler arasında hemsinematografik anlatım hem de içerik açısından kimi niteliksel farklar bulunmasına karsın, enönemli ortak nokta tüketim toplumunun ürünü olan ?beden?in farklı biçimlerde sunulmasıdır.Bu durum, Batıdaki ?beden?in izini mümkün olan en eski tarihsel verilerine kadar sürmemizeyol açtı ve bunun sonucunda çalısmamızda tüketim toplumuna ait olan ?beden? ile onun ?atası?sayılan ?beden?i kıyaslama imkânı bulduk. Söz konusu olan tüketim toplumu bağlamındaki?beden? kavramı olduğundan, inceleme alanımızı Batı toplumlarıyla sınırlandırdık. Çünkütüketim toplumu Batı toplumlarını kapsayan sosyolojik bir olgudur. Sinema arcılığıyla sunulan?beden? ise bizzat sistem tarafından yaratılan ve tüketim toplumuna hizmet ve aracılık edenbedendir. Bedenin sinemada biçimsel düzeyde farklı sekillerde sunulması bu sonucudeğistirmemektedir. Dolayısıyla tüketim toplumu bağlamında sinemada incelediğimiz bedençoğu zaman sistem tarafından üretilmekte ve onun çıkarlarına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Body? firstly became a significant research topic in sociology in the early 1980s.Highly popular films, in which ?body? plays a considerable role, such as ?Blade Runner?,?Terminator?, ?Robocop?, ?Body Heat? in the same years; ?Basic Instict?, ?Boxing Helena?,?Matrix?, ?eXistenZ?, ?S1m0ne?, ?Silence of the Lambs?,?Se7en?, ?Fight Club? in the lateryears; and contemporary The Passion of the Christ? were shot. In the context of ConsumerSociety, there is a perfect correspondance between the ?body? which is a topic in sociologyand the ?body? which has been presented in the cinema. Although there are qualitativedifferences in terms of both the cinematographic narration and the content between the filmswe?re mentioning and similar ones, the most common point is that ?body? which is a productof Consumer Society has been presented in different ways. Therefore, we have the opportunityto go through the historical data of ?body? in the West, and as a result of this to compare the?body? that is related to Consumer Society and the ?body? that is assumed as its ancestors.Since the topic being studied in this thesis is the ?body? in the context of Consumer Society,we limit the research field to the western societies. The main reason for this is that theConsumer Society is a phenomenon inclusive to the Western societies. And the ?body? that hasbeen presented via cinema was created by the Consumer Society itself, so it has been infunction and mediation of the Consumer Society. The diverse figural presentation of the?body? in the cinema does not vary this conclusion. Consequently, the ?body? we?re studyingin the context of Consumer Society in the cinema is mostly being generated by the system andthus serves the interests of the system.