Sigortacılıkta pazarlama ve satış yönetimi
  1. Tez No: 239584
  2. Yazar: GÜLDEN ÜNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL BOLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı; hayatdışı sigorta şirketlerinin kurumsal pazarlama vesatış yönetimlerini belirlemektir. Araştırma kapsamında pazarlama karmasının temelbileşenlerinin hayatdışı sigorta ürünlerinin pazarlamasındaki önem derecesi veuygulanma düzeyi incelenmiştir.Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket , İstanbul'da faaliyet gösteren 70hayatdışı sigorta şirketine uygulanmıştır. Anket sonuçları; SPSS 15.0 istatistikprogramında varyans analizi, t-testi, ki-kare analizi, regresyon ve korelasyonanalizlerine tabi tutulmuştur.Sonuçlar tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.Araştırma sonucunda; sigorta şirketleri pazarlama karmasının temelbileşenlerine farklı düzeylerde önem vermekte ve imkanları dahilinde uygulamayaçalışmakta olup, verdikleri önem ile uygulamaları arasında ise farklılıklar olduğuortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify corporate marketing and sales techniques ofnon- life insurance companies. In this study the importance and practice areas of basiccomponents of the marketing mix in non-life insurance marketing are defined.The survey, prepared towards of this aim, was applied to 70 companies whichhave been active in the non-life insurance sector. Results of the survey based on SPSS15.0 variation analysis, T- test, the chi- square (X2), regression and correlationanalysis and are shown in the tables and graphs.The survey shows that insurance companies consider main components of themarketing mix and use them as possible as and there are differences between the use ofthe marketing mix and consideration of the companies.