Ebeveyn ve öğretmen mükemmeliyetçiliğinin 5-6 yaş okul öncesi dönem çocuklarının algılanan kaygı düzeyini öngörmedeki rolü
The role of parent and teacher perfectionism on predicting anxiety level of 5 and 6 year old preschool children
  1. Tez No: 239591
  2. Yazar: HANDE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, ebeveyn ve öğretmen mükemmeliyetçiliğinin, okul öncesine devam eden 5-6 yaş çocuklarının algılanan kaygı düzeylerini ön görmedeki rolleri incelenmektedir.Veri toplamak amacıyla, Okul Öncesi Kaygı Ölçeği (Ebeveyn Formu), Okul Öncesi Kaygı Ölçeği (Öğretmen Formu), Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan öğretmen ve ailelere yönelik kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma, Denizli İl Merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anasınıflarına ve bağımsız anaokullarına devam etmekte olan 5 ve 6 yaşlarında 379 çocuğun ebeveynleri ve öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir.Araştırma verilerinin analizinde çoklu ve aşamalı regresyon, ANOVA, Tukey Post-Hoc Test ve korelasyon istatistiki tekniklerden yararlanılmıştır. Annelerin ve babaların tek başlarına sosyal düzene yönelik mükemmeliyetçilik düzeylerinin ebeveynin algıladığı çocuk kaygısının anlamlı yordayıcısı olduğu görülmekle birlikte, kendilerine yönelik ve başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik düzeylerinin kaygı üzerinde anlamlı yordayıcı olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra öğretmenin algıladığı kaygı düzeyleri üzerinde öğretmen mükemmeliyetçilik düzeyinin anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the roles of parent and teacher perfectionism on predicting anxiety levels of 5 and 6 year old preschool children.The data collection was done through the use of Preschool Anxiety Scale (Parent Form), Preschool Anxiety Scale (Teacher Form), Multi-dimensional Perfectionism Scale and Personal Information Form (Parent and Teacher Form). The last form was developed by the researcher of the thesis. The study was carried out with parents and teachers of 379 preschool children in kindergartens (privately owned or run by the Ministry of Education) in the city of Denizli.The data were analyzed using multiple and stepwise regressions, ANOVA; Tukey Post-Hoc Test and correlation statistics tests. The results indicated that the social-oriented perfectionism levels of mothers and fathers were valid estimators of parental observation of the children?s anxiety level. On the other hand, it was found that self-oriented and other-oriented perfectionism levels of parents were not the valid estimators of parental observation of the children?s anxiety level. In addition, it was determined that the teacher?s perfectionism level was not significant on teacher?s perception of the children?s anxiety level.