Ebeveyn-öğretmen iş birliğinin öğrencilerin motivasyonları, akademik başarıları ve sorumlulukları açısından incelenmesi
Investigation of parent-teacher collaboration in terms of students' motivations, academic achievements and responsibilities
- Tez No: 929487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT HOTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, ebeveyn ve öğretmen iş birliğinin öğrencilerin motivasyonu, akademik başarısı ve sorumlulukları üzerindeki katkılarını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, Şanlıurfa'nın bir ilçesindeki devlete bağlı bir ortaokulda, dezavantajlı öğrencilerin bu iş birliğinden nasıl faydalandığını anlamaktır. Bu çalışmanın çıkış noktası dezavantajlı öğrencilerin motivasyon, akademik başarı ve sorumluluk gelişimlerindeki kayıpları incelemek ve eğitim-öğretimde eşitlik oluşması için farkındalık sağlamaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş durum çalışmasının kullanıldığı araştırma kapsamında 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, 35 öğretmen, 36 öğrenci ve 35 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler için standartlaştırılmış, açık uçlu soru tekniğine uygun olarak yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formları hazırlanmış ve düzenlenmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda“Öğrenci Motivasyonu”,“Akademik Başarı”,“Öğrenci Sorumlulukları”,“Zorluklar ve Çözüm Yolları”olmak üzere dört temaya ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ebeveyn-öğretmen iş birliğinin kültürel, sosyal ve ekonomik yönden dezavantajlı öğrencilerin motivasyonlarını artırmada, akademik başarılarını desteklemede ve sorumluluklarının gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ebeveyn-öğretmen iş birliğinde karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların aşılmasına yönelik öneriler çalışmanın bir diğer önemli bulgusunu oluşturmuştur. Bu çalışma eğitim uygulamalarını iyileştirmeye ve ebeveyn-öğretmen iş birliğini daha etkili hale getirmeye yönelik öneriler sunmaktadır. Ebeveynlerin eğitim sürecinde öğretmenlerle iş birliği içinde çalışması, düzenli veli toplantıları, seminerler ve etkinlikler ile bu iş birliğinin güçlendirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular ebeveyn-öğretmen iş birliğinin kültürel, sosyal ve ekonomik yönden dezavantajlı öğrencilerin motivasyonlarını artırmada, akademik başarılarını desteklemede ve sorumluluklarının gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ebeveyn-öğretmen iş birliğinde karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların aşılmasına yönelik öneriler çalışmanın bir diğer önemli bulgusunu oluşturmuştur. Bu çalışma eğitim uygulamalarını iyileştirmeye ve ebeveyn-öğretmen iş birliğini daha etkili hale getirmeye yönelik öneriler sunmaktadır. Ebeveynlerin eğitim sürecinde öğretmenlerle iş birliği içinde çalışması, düzenli veli toplantıları, seminerler ve etkinlikler ile bu iş birliğinin güçlendirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the contributions of parent-teacher collaboration to students' motivation, academic achievement and responsibility development. The primary aim of the study is to understand how disadvantaged students in a public middle school located in a district of Şanlıurfa benefit from this collaboration. The starting point of this study is to examine the losses in the motivation, academic achievement and responsibility development of disadvantaged students and raise awareness for the creation of equality in education. Within the scope of this qualitative research, an embedded case study design was employed. Semi-structured interviews were conducted with 35 teachers, 36 students and 35 parents during the second term of the 2023-2024 academic year. For each participant group — teachers, students and parents — standardized, open-ended and semi-structured interview forms were prepared and organized accordingly. The collected data were analyzed using content analysis. The analysis revealed four themes:“Student Motivation”,“Academic Achievement”,“Student Responsibilities”and“Challenges and Solutions”. The findings indicate that parent-teacher collaboration plays a significant role in enhancing the culturally, socially and economically disadvantaged students' motivation, supporting their academic success and fostering the development of their responsibilities. Another key finding of the study highlights the challenges encountered in parent-teacher collaboration and the proposed solutions to overcome these challenges. This study offers suggestions for enhancing educational practices and making parent-teacher collaboration more effective. It emphasizes the necessity for parents to collaborate with teachers in educational process and strengthen this collaboration through regular parent-teacher meetings, seminars and events. The findings indicate that parent-teacher collaboration plays a significant role in enhancing the culturally, socially and economically disadvantaged students' motivation, supporting their academic success and fostering the development of their responsibilities. Another key finding of the study highlights the challenges encountered in parent-teacher collaboration and the proposed solutions to overcome these challenges. This study offers suggestions for enhancing educational practices and making parent-teacher collaboration more effective. It emphasizes the necessity for parents to collaborate with teachers in educational process and strengthen this collaboration through regular parent-teacher meetings, seminars and events.