Öğretmen ve ebeveyn ilişkilerinin öğrenci başarısındaki rolü: Bakü örneği
The role of teacher and parental relationships in student achievement (Azerbaijan case)
- Tez No: 554940
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Öğretmen-veli tutumları öğrenci başarısının temel kaynaklarından biridir. Öğrenci hakkında bilgi almak, onu tanımak ve gelişimini sağlamakta öğretmenin anne-baba ile işbirliği yapması gerekir. Bunun için“veli görüşmeleri”çok önemlidir. İşbirliği ilk olarak öğretmen ile veli arasında kurulur zamanla bu sınır genişlenir. Düzgün çalışamayan bir öğretmen: öğretmen-veli ilişkileri, sıkıcı toplantılar, eğitim ve öğretim her zaman ebeveyni yorar. Bu, ebeveyni uyaran öğretmenin ilişkinin ne kadar kötü olduğunu bilmediği anlamına gelmez. Sadece ebeveynlerinizle olan ilişkiyi etkilemez, aynı zamanda azarlanan öğrencinin tutumunu, okuldaki ve eğitime olan ilgisini olumsuz yönde etkiler ve bunların hepsi de yanlış yönetim ve yanlış yönetim sonucu ortaya çıkar. Okul, aile ve toplum üçgeni her zaman toplumda kullanılmıştır. Bu üçgenin her tarafı güçlü olsa da, okul hayatı saat mekanizması gibi çalışır, eğitimin ve öğrencileribaşarıya götürür. Toplum, aile ve okulda ciddi bir sorun ortaya çoktığında toplum ve aile çeşitli , sorunlarla ve istenmeyen sonuçlarla karşılar. Bu araştırmada, öğretmen ebeveyn ilişkisi kavramından hareketle, kentsel ve kırsal alanda yaşayan ortaokul çağındaki öğrencilerin başarısı üzerine öğretmen ebeveyn ilişkisinin etkisinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teacher-parent attitudes are one of the main sources of students' achievement. The teacher has to cooperate with the parents in order to get information about the student, to know him / herself and to ensure his / her development. For this,“parent conferences”are very important. Collaboration is first established between the teacher and the parent and this boundary expands over time. A teacher who cannot work properly: teacher-parent relations, tedious meetings, education and training always tire the parent. This does not mean that the teacher who warns the parent does not know how bad the relationship is. This affects not only the relationship with your parents, it also adversely affects the attitude of the rebuke student, his / her interest in school and education, which is result of mismanagement. The school, family and community triangle has always been used in society. Even though this triangle is important all around, school life works like a clock mechanism, leading to success in education and students. When a serious problem arises in society, family and school, society and family are confronted with a variety of problems and undesirable consequences. In this study, it is aimed to determine the effect of teacher-parent relationship on the success of secondary school age students living in urban and rural areas based on the concept of teacher-parent relationship.