Ticari liberalleşme sürecinde antidamping vergi uygulamaları
During the trade liberalization anti-dumping tax applications
  1. Tez No: 239619
  2. Yazar: RUKİYE TEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Uluslararası ticarette liberalleşme, bir taraftan DTÖ yükümlülükleri çerçevesinde gümrük tarifelerinin azaltılması, diğer taraftan çok sayıda ülkenin ikili anlaşmalarla kendi aralarındaki tarifeleri ve miktar kısıtlamalarını kaldırmaları yoluyla gerçekleştirilmektedir.Gümrük tarifelerinin, uluslararası alanda yapılan sürekli indirimler neticesinde, koruma aracı olarak kullanılma niteliğini kaybetmeye başlamasıyla beraber, zarar verici düzeye ulaşan ithalata karşı ülkeler yerli sanayilerini anti-damping önlemler ile korumaya çalışmaktadır.Uluslararası ticaretin geliştirilmesi yolunda atılan adımlardan biri, ekonomik kalkınma ve sanayileşme için özellikle yeni kurulan üretim dallarının dış rekabete karşı korunması doğrultusunda yapılan düzenlemelerdir. Bu düzenlemelerden biri de dampingli ithalat ve dampingli ithalata karşı alınacak anti-damping önlemlerdir.Damping, bir ürünün normal değerinin altında bir fiyatla bir başka ülkede ticarete sunulması olarak tanımlanmaktadır. Damping, yeni bir pazara girişte piyasada tutunmaktan, aşırı stokların veya modası geçmiş ürünlerin bir an önce elden çıkarılması isteğine, potansiyel rakiplerin pazara girişini önlemekten, uluslararası piyasadaki bir rakibin saf dışı bırakılması isteğine çok farklı amaçlarla yapılabilmektedir.Dampingli ithalatın etkisi, ithalatçı ülke ekonomisi üzerinde yarattığı etkilerle sınırlı kalmamakta, gerek ihracatın yapıldığı ülke ekonomisi üzerinde gerek üçüncü ülke ekonomileri üzerinde farklı iktisadi etkiler doğurmaktadır. Dampingli ithalata karşı önlem alınması, dampingli ithalatın ithalatçı ülke üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin yanı sıra üçüncü ülkeler üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi de telafi etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız anti-damping düzenlemelerin dış ticarette haksız rekabetin önlenmesini ve bozulan ekonomik dengeyi düzeltmeyi amaçlamasını vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı; ticari liberalleşme sürecinde çeşitli anlaşmalarla ticaret serbestisinin sağlanması sonucunda ticari engellerin kaldırılmasının, dış ticarette bazı haksız rekabet biçimlerini kaçınılmaz kılması sonucu bunları önlemek için çeşitli düzenlemelere yer verilmesi gerektiğini belirtmektedir ve bu düzenlemelerden biri olarak anti-damping vergi düzenlemelerinin önemini vurgulayarak bu konuda bilgi vermektir.Bu çalışmada, uluslararası ticarette liberalleşmenin teorik temelleri üzerinde durulacak, liberalleşme sürecinde uygulanan anti-damping önlemlere yer verilecek ve Türkiye'de liberalleşme süreci ve anti-damping uygulamalar açıklanarak, dampingli ithalat ve dampingli ithalata karşı uygulanabilecek anti-damping önlemler konusunda bilgi verilecektir.Anahtar kelimeler; liberalleşme, damping, anti-damping vergi
Özet (Çeviri)
International Trade Liberalization has been achieved by reducting customs tariffs on the frame of WTO?s liabilities and on the other side between lots of country?s bilateral agreemants by eliminating of quantiative restrictions and tariffs.Countries try to protect with anti-dumping protections their home industry oposite of import which gives damage, with losing protection feature of using customs tariffs after chronic reduction in international area.One of way to improve an international trade, there are arrangements for industrialization and economic growth, especially to protect new line production against to foreign competition . One of this arrangement is discounted imports and antidumping measure.Dumping, selling goods abroad at a price below that charged in the domestic market. Dumping has been done for different aims, like to entry a new market domination of this, to trade away overstock and out of fashion products, to prevent potential competitor for entry market, to drive a competitor out of international market.The effect of discounted imports, not only effect import country also it occurs economic effects export country?s economy and third country?s economy. To take action for discounted imports, its aimed to compensate adverse effect on import and third countrys. Our works emphasizes anti-dumping arrangements aimed to prevent unfair competition and to arrange economic balance. Aim of this study, during trade liberalization with different agreements after liberty of trade to reduction of barriers of trade, it makes inevitable unfair competitive practices and to prevent this emphasizes we need different arrangements. Also one of this arrangement is anti-dumping duty arrangements. Our study give information about this subject with emphasizes importance of this.On this study, we explain international trade liberalization, anti-dumping arrangements process of trade liberalization and liberalization in Turkey and with explaining anti-dumping arrangements, gives information about discounted import and against to discounted import anti-dumping measures.Key words; liberalization, dumping, anti-dumping, tax