Tanırlı Aşık Yenerin hayatı ve şiirlerinin tematik incelenmesi
The life of Tanırlı Aşık Yener and poems thematic examining and classification
- Tez No: 239620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tanırlı Âşık Yener'in hayatı ve şiirlerinin tematik incelenmesi tezin konusunu oluşturmaktadır.Eserde aşığın hayatı hakkında detaylı bilgi verilerek, şiirlerinin dil ve şekil özellikleri incelenmiş ve şiirlerinin tematik incelenmesi yapılmıştır. Ayrıca genel olarak şiirlerindeki Halk Edebiyatı unsurlarında da bahsedilmiştir.Şairle röportaj yapılarak şiirleri kaynak araştırmasıyla tespit edilmiştir.Tanırlı Âşık Yener'in asıl adı Hacı Yener'dir. 1928 yılında Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Tanır kasabasında dünyaya gelmiştir. Tanırlı Âşık Yener mahlasını da buradan almıştır.Şair ağırlıklı olarak lirik, dramatik, gurbet ve sıla temalı şiir örnekleri vermiştir. Tanırlı Âşık Yener şiirin hemen her dalında eser vermiştir.3500'ün üzerinde yazıya geçirilmiş şiiri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok eseri bestelenip sanatçılar tarafından okunmuştur. Bu şiirlerden en fazla bilinenlerinden biri `Kız Sen İstanbul'un Neresindensin?' ve `Yol Ver Dağlar Yol Ver Bana' isimli şiirleridir. Âşık Veysel'in öğrencisi olan Âşık Yener, aynı zamanda Âşık Mahsuni Şerif'in de hocasıdır.Böylelikle günümüz yaşayan halk şairlerinden olan Tanırlı Âşık Yener hayatı anlatılmış, şiirlerinin tematik incelenmesi yapılarak edebiyat âlemine tanıtılmıştır.Tanırlı Âşık Yener yazmış olduğu şiir, deyiş ve türkülerle edebiyat ve sanat âlemine çok büyük bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Tanırlı Aşık Yener?s life and his poets? thematic examining make up his tnesis subject.In the work of art, lots details were given and poems? language and shapes features were examined and theirs thematic examining were done.Furthermone, generally folk literature was mentioned.The interview within poet was done and his poems were established witin source research.Tanırlı Aşık Yener?s real name is Hacı Yener.he was born in Kahramanmaraş?s town which is in Afşin in Tanır, in 1928.He got his epithet in there.Poet gave lots of poem examples, for instance lyric, dramatic, abroad, homeland.He gave Works of art in every part of poems.he was over 3500 written poems.On the other hand many of his Works were composed and singed by performers.Well-known of these works are ?Kız Sen İstanbul?un Neresindensin?? and ?Yol Ver Dağlar Yolver Bana?.He was a student of Aşık Veysel and also he is a teacher of Aşık Mahsuni Şerif?s.In this manner, folk poet?s , who is alive now, life was told and introduced to literature world with his poem?s thematic examining.He made big addition to literature and art world with his poem, idiom and folk songs.