Güçlü ekonomiye geçiş programı ve kamu borç stokunun gelişimi
Transition program towards a strong economics and development of public debt stock
- Tez No: 239631
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BİROL MUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye ekonomisinde yaklaşık son 20-25 yıldır görülen yüksek enflasyon, kamu açıkları ve iç ve dış borç miktarlarındaki artışlara paralel olarak çeşitli dönemlerde ciddi ekonomik krizler yaşanmış ve bu krizlerden çıkmak üzere de çeşitli istikrar tedbirleri uygulama konulmuştur.Genel olarak bu programlar, kısa veya orta vadeli olarak enflasyonu düşürmeyi ve makro ekonomik dinamikleri etkileyerek ekonomiyi istenmeyen ve aykırı olan bir denge durumundan başka bir denge durumuna taşımayı hedeflemiştir. Bunun için sıkı para, maliye ve finans politikaları yanında bir kısım yapısal reformların eş zamanlı ve güdümlü olarak yapılması gündeme getirilmiştir. Böylece ekonomide enflasyonun düşürülmesi, istikrarlı bir büyümenin sağlanması, sağlam bir kamu finansman dengesinin oluşturulması, iç ve dış ekonomik dengelerin kurularak globalleşen dünya ilişkileri içinde rekabet edebilir bir yapıya kavuşulması hedeflenmektedir.Uygulama alanına konulan bu tedbirlerin bir kısmı Türk Hükümetleri tarafından bağımsız bir biçimde alınıp uygulanırken diğer bir çok program ise Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (DB) gibi uluslararası kuruluşlar ile yaptığı anlaşmalara göre bu kuruluşların gözetim ve denetimi altında hazırlayıp uygulamaya geçirmiştir.Bu çalışma, 1990 sonrasında uygulamaya konulmuş IMF Destekli istikrar Programlarının özellikle de Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı sonrasında kamu borç stokundaki gelişmeler değerlendirmeye çalışmıştır. Bunun sonucu olarak da çalışmada uygulanan istikrar programlarında, kamu borçlanma politikalarındaki değişimler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Serious economical crises have been experienced for different time periods in Turkey parallel to the high inflation rates, public deficits, and the increase in the amounts of internal and external debts encountered in the last 20-25 years in the country?s economy; and various stabilizing action programs have been put into measure to overcome these crises. These programs, generally, aim to lower the inflation rates, either short-termed or medium-termed, and to transform the stable condition from an undesired and inconsistent condition to another condition by influencing macro economic dynamics. Concurrent and coordinated implementation of certain structural reforms, as well as treasury and finance politics, had been brought on for the abovementioned purpose. Thereby, the objectives become the lowering of the inflation, ensuring a consistent growth, creating substantial public finance balance, and having a structure, which can compete within the globalized world relationships, in the economy by forming internal and external economic balances in the economy.Some of the actions that were put into measure for the implementation were independently accepted and realized by the Turkish Governments while many others were formed and implemented according to the agreements with international associations such as International Monetary Fund (IMF) and World Bank (WB) and within the control of these international associations.This study has been aimed to analyseIMF-Supported programs especially Transition Program Towards A Strong Economics put in practice in Turkey from the how to influence public debt stock. As consequences of these, it has also been investigated changes in publict debt stock.