Alternatif portföy seçim modelleri ve performanslarının analizi (İMKB uygulamaları)
Alternative portfolio selection models and performances? analysis: İstanbul Stock Exchange implementations
- Tez No: 239632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Herhangi bir yatırımcının risk ve getiri arasındaki tercih davranışı sübjektif bir konu olup beklenen fayda teorisi ile analiz edilebilmektedir. Beklenen getirideki belirsizlik ne kadar yüksekse yatırımdan elde edilmesi umulan getiri oranı da o kadar yüksek olacak, yani bir başka ifadeyle yatırımcı ancak daha yüksek getiri söz konusu olacaksa riski üstlenmeyi kabul edecektir.Karar birimlerinin (yatırımcıların) davranışlarının fayda teorisine dayandığını ve her yatırımcının belirlediği bir risk düzeyinde elde etmeyi amaçladığı faydasını maksimum yapaya çalışacağını, dolayısıyla optimizasyon yapacağını varsayarak portföy teorisine yeni bir yaklaşım getiren Markowitz'in ortalama-varyans kriteri temelinde ortaya çıkan modern portföy teorisi, çeşitlendirme anlayışına da farklı bir boyut kazandırmıştır.Bu bağlamda finans literatüründe yeni ufuk ve açılımlara öncülük eden ortalama-varyans analizinin temel bileşenlerinin ve metodolojisinin de ele alınmaya çalışıldığı bu araştırmada, ortalama-varyans modeli ile birlikte alternatif olarak geliştirilen Sharpe ve Elton-Gruber modellerinin oluşturduğu optimum portföylerin performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Söz konusu amaç doğrultusunda, çalışmanın ilk bölümlerinde portföy yönetim sürecine değinilerek genel bir giriş yapılmış, daha sonra ise ortalama-varyans analizinin dolayısıyla modern portföy teorisinin temelleri irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırmaya konu olan alternatif modellerin tanıtılması ile sürdürülen çalışma, portföy performansını ölçme kriterlerinin ve modellerin karşılaştırmalı performans bulgularının yer aldığı son bölüm ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being a subjective issue, an investor?s preferential behavior regarding his/her choices between risks and returns, can be expounded and analyzed by expected utility theory. The more uncertainty on expected returns, the higher level of returns for investment will be for the investor, that is to say, an investor will accept a higher level of risk provided that high return rates are at stake for the investor in question.In tackling with the issue, modern portfolio theory has contributed new dimensions in regard to the notion of diversification. In such respect, the theory has been pillared by mean-variance model based on the principle of utility theory, with the assumption that an investor will maximize his/her utility at a determined risk level and the investor will realize an optimization based on that, being a relatively novel approach.In this regard, elaborating on the basic components and methodologies of mean-variance analyses pioneering new horizons and novel dimensions for the theory of finance, this study?s basic objective is to compare and clarify optimum portfolio performances as formed by Sharpe and Elton Gruber models, in addition to the Markowitz mean-variance model as alternatively developed to each other.In line with the stated objective, the work introduces fundamentals of portfolio management processes as an introduction, in lateral stages; it attempts to elucidate basic pillars of modern portfolio management by means of mean-variance analysis tools. The study, proceeding with elaborations on alternative models as subject of the research, shall finalize the work with elaborations on portfolio performance measurement criteria and findings of portfolio models? comparisons and contrasts with each other.