İnsan kaynakları'nda dış kaynak kullanımı (outsourcing) Türkiye uygulamaları üzerine bir araştırma
Outsourcing in human resources
- Tez No: 239660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ekonomide sınırların ortadan kalkması ile sıkı bir rekabet ortamında varolma çabası veren işletmeler; müşterilerine daha kaliteli ve düşük maliyetli ürün ve hizmet sunmanın yollarını aramaya başlamışlardır. Rekabet güçlerini koruyabilmek için yeni yönetim stratejilerine yönelmek kaçınılmaz olmuştur. Bu stratejilerden biri öz yeteneklerine odaklanarak, diğer işleri dışarıdan tedarik ettiği dış kaynak kullanımıdır.Günümüz işletmelerinin etkili rekabet edebilmesi için İnsan Kaynakları Fonksiyonlarında da dış kaynak kullanımına gidildiği görülmektedir.Tezimizde İnsan Kaynakları Fonksiyonları'nda Dış Kaynak Kullanımı incelenmiş, Türkiye'deki işletmelerin bu konudaki kazanımları ve stratejilerini bu yönde nasıl şekillendirdikleri incelenmiştir.Tezimizin birinci bölümünde işletmelerin günümüzde uyguladıkları çağdaş yönetim stilleri incelenmiştir. İkinci bölümde Dış Kaynak Kullanımı hakkında genel bilgiler ve İnsan Kaynakları Fonksiyonları'nda kullanımı yer almıştır. Üçüncü bölümde Dış Kaynak Kullanımının Türkiye'deki uygulamaları konusunda bir araştırma yapılmış ve yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The firms, which strain to exist in the environment of harsh competence that has happened by the disapperance of the borders in economy, begin to investigate ways of presenting products and services having higher- class quality and lower cost. Thus, it is inevitable that these organisations go towards to new managing strategies to sustain their competing power and one of these strategies is `outsourcing?, which means supplying the works from third ?party firms by focusing on core competence.It is observed that outsourcing is used in human resource functions for modern organisations to compete with each other effectively.In our thesis, outsourcing in human resource functions and what the organisations get about outsourcing in Turkey and also how they develop their strategies in this way, are examined and investigated.In the first part of the thesis, we give general information about the modern managing styles that the organisations have implemented and outsourcing, one of these managing styles. In the second part of the thesis, we give place to outsourcing implementations in human resource functions. In the third part of it, we have had a research about outsourcing implementation in Turkey and we try to comment on this research.