Kamuda 360 derece performans değerlendirme: örnek bir uygulama
360 degree performance evaluation in public organizations: A sample application
- Tez No: 239669
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1980'li yıllar itibariyle ivme kazanan ve son yıllarda süregelen bazı yapısal ve kültürel değişimlerin, örgütleri 360 derece performans değerlendirme sistemine yönelttiği belirtilmektedir. Örgütler bulundukları coğrafyanın kültürel özelliklerine rağmen, küresel piyasalarda rağbet gören ve başarılı olan sistemlere ve anlayışlara yönelmeye zorlanmaktadır. Değişen ve karmaşıklaşan örgüt ve iş yapıları ile çetin rekabet, insan kaynaklarının etkin kullanımını gerektirmektedir. Örgütlerin sahip oldukları insan kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için, onlar hakkında kapsamlı ve doğru bilgileri elde etmesi gerekmektedir. Bu bilgileri elde etmek ise, geleneksel anlayıştaki gibi tek kişinin gerçekleştirebileceği bir süreç olarak mümkün gözükmemektedir. Dolayısıyla, veri kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve örgütsel katılımın artırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla çok kaynaklı değerlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Aslında, 360 derece geribildirim sistemi katılım odaklı yönetim anlayışının bir ürünüdür. Kapsamlı ve doğru örgütsel bilgiye ulaşma noktasında büyük yararlar sağlamaktadır. Bütün bu şartlar gereği, kültürel engellere rağmen, 360 derece geribildirim sistemi ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılması gereken bir araçtır. Bu amaçla, hiyerarşik yapıdan katılım esaslı yönetime geçişi temsil etmesi açısından 360 derece performans değerlendirme sisteminin bir kamu kuruluşunda uygulanmasının sisteme olan ilgiyi artıracağı düşünülmektedir.Bu çalışmada, bir kamu kuruluşu olan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne bağlı birimlerde görevli ikinci derece amirlerin son bir yıllık süreye ait performansları 360 derece performans değerlendirme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Performans değerlendirme sürecine ikinci derece birim amirleri ve onları çevreleyen personel dahil edilmiştir. Daha sonra, bütün veri kaynakları arasında karşılaştırmalı analizler yapılarak, 360 derece performans değerlendirme sisteminin işlevselliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is stated that some social and cultural changes which gained momentum in 1980s and have been going on during recent years have turned the organizations? attention to a system of 360 degree performance evaluation. In spite of the cultural aspects of the region in which they live, the organizations have been forced to focus on the sucsessful systems and concepts that are demanded in global markets. The changing and complicated organization and business structures and fierce competition require the efficient use of human resources. It is necessary for the organizations to obtain comprehensive and accurate information about human sources in order that they can use them in an efficient way. When it comes to acquiring this information, it does not seem possible as a process that only one person can achieve like in the traditional approach. Therefore, it is important that data sources be diversified and organizational participation be increased. For this purpose, multi-source systems are used. In fact, 360 degree feedback system is a product of a participation-based management approach. It provides great benefits in attaining comprehensive and accurate organizational information. For these reasons, 360 degree feedback system is a tool that must be widely used in our country despite the cultural obstacles. Thus, it is thought that if a 360 degree feedback system is applied in a public organization, this will raise the interest in the system because it represents a transition from a hierarchical structure into a participation-based management.In this study, the past year performances of the second degree department managers working in administrative units within Zonguldak Karaelmas University (ZKU), a public organization, have been assessed by a system of 360 degree performance evaluation. The second degree department managers and the personnel working with them were included in the process of performance evaluation. The functionality of the system of 360 degree performance evaluation has been produced by carrying out comparative analysises between all of the data sources.