Tms-12 gelir vergileri standardına göre kurum kazancı üzerinden hesaplanan vergilerin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda sunuluşu
Accounting treatment for income tax and presentation in financial statements under tms-12
  1. Tez No: 239670
  2. Yazar: BAHAR ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Uluslararası muhasebe standartları ile uyumlu Türkiye Muhasebe Standartları Ülkemiz muhasebe uygulamalarına önemli değişiklikler getirmiştir. Bu standartlardan TMS-12 ?Gelir Vergileri Standardı? kurum kazancı üzerinden hesaplanan vergilerin muhasebeleştirilmesinde hem cari hem de ilerideki dönemlerde meydana gelecek olan vergisel sonuçların muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda raporlanmasını esas almaktadır. Diğer bir ifade ile ülkemiz muhasebe uygulamaları için nispeten yeni olan ertelenmiş vergi varlık ve yükümlülüklerinin belirlenmesi standardın bir gereği olmaktadır. Ertelenmiş vergi varlık ve yükümlülükleri ticari kar ile mali kar arasında meydana gelen farklardan doğmaktadır.Bu çalışmanın amacı ülkemiz vergi mevzuatı çerçevesinde TMS-12 ?Gelir Vergileri Standardı?na göre kurum kazancı üzerinden hesaplanan vergilerin nasıl hesaplanacağı, mali tablolarda nasıl sunulacağı ve muhasebeleştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikli olarak ertelenmiş vergi kavramı ve hesaplanmasına ilişkin yaklaşımlar ele alınmış daha sonra ertelenmiş vergiyi doğuran ticari ka ve mali kar arasındaki farklar ülkemiz mevzuatı çerçevesinde incelenmiştir. TMS-12 ?Gelir Vergileri Standardı?nın gelişimi ve kapsamı açıklandıktan sonra standarda göre ertelenmiş vergilerin hesaplanması ve muhasebeleştirilmesine ilişkin ilke ve kurallar mevcut uygulamalar ile karşılaştırmalı olarak irdelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde örnek bir işletmenin ertelenmiş vergileri hesaplanarak gerekli muhasebe kayıtları yapılmış ve işletmenin bilaçosu düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Accounting Standards in accord with International Accounting Standards brought significant changes to accounting practices in Turkey. Among these standards TMS-12 Income Tax describes accounting treatment of income taxes for both current and future accounting periods. The Standard also describes presentation rules of income tax in financial reports. TMS-12 requires the measurement of deferred tax assets and liabilities. Deferred taxes arises from differences between tax and accounting profit.The purporse of this study is to examine the accounting treatment and presentation of income tax in financial statemnets according to TMS-12 Income Tax Standard. It also aims to present accounting records for deferred tax assets and liabilities. For this purpose, deferred tax term and approaches to its calculation in general are presented. Then the differences between tax and accounting profit under Turkish tax rules are examined. After the development and the objective of the Standard are presented a comparison is made between current accounting practices and TMS-12 requirements. And finally, for a hypothetical company, income tax is determined, accounting results are recorded and balance sheet is prepared according to TMS-12.