Kamu yönetiminde performans değerlendirme ve 360 derece geri bildirim yöntemiyle bir uygulama
Performance assessment in public management and an implementation using 360 degrees feedback method
- Tez No: 261344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Performans yönetimi, çağımızın yeni yönetim felsefesine uygun olarak ortaya çıkmış bir yönetim şeklidir. İlk uygulamaları kamu sektöründe görülmüş olsa da, temel ilke ve prensipleri açısından daha çok özel sektörde uygulama alanı bulmuştur. Kamu kurum ve kuruluşlarının bir kısmı insan kaynakları yaklaşımlarını benimsemelerinin ardından performans değerlendirme sistemlerini uygulamaya başlamışlardır. Fakat beklenen sonuçlara ulaşamamalarına sebep olarak, kurumun yapısına uygun teknik özellikleri içermemesi veya çalışanların da katılımlarının sağlanmadan performans değerlendirme sistemlerini kurmaları örnek gösterilebilir. Bunun için, performans yönetiminin temel unsurları, amaçları, özellikleri, yararları ve dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanmaya çalışılmıştır.Kamuda performans yönetiminin çağımızın koşullarında gerekliliğinin altı çizilmiş ve kamuda performans yönetimi ve değerlendirmesi süreçleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ardından, ülkemizdeki performans değerlendirmesinin tarihi gelişimi, performans yönetimi açısından yapılan düzenlemeler ve devam eden çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Gelişmiş ülkeler, çağımızın yönetişim ve vatandaş odaklı yönetim gibi kavramlarını temel prensipler olarak kabul ederek, hukukilik, saydamlık, şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından önemli düzenlemeler yapmışlardır. Halkın devlete ve kamu kurumlarına güveninin temin edilmiş olması ve refah seviyelerinin yüksekliği, ülkemizde de performans yönetiminin hayata geçirilmesini zorunlu kılmaktadır.Bu bakımdan, çağdaş performans değerlendirme yöntemlerinden olan 360 derece geri bildirim yönteminin ilçe yönetiminde uygulanabilirliği konusunda bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance Management is a management type emerged according to new governance philosophy. Although first applications were seen in civil sector; because of basic principles it is widely implemented in private organizations. Having adopted the Human resources approach; some Civil Foundations and organizations started to use performance assessment systems. But they could not reach desired results, because of technical features that do not fit with organizations? structure or their performance assessment systems were established without their employees? involvement. Because of this fact, in this study; basic components, purposes, features, subjects need to be highlighted and benefits are examined.Because of time circumstances, the necessity of performance management in community are highlighted and public performance management and assessment processes are examined detailly. Then, historical development of performance management in our country, arrangements and endeavours which are still endured for the sake of performance management are clarified. Developed Countries prepared some regulations which embrace notions like citizen based management as basis principle. These regulations are also very important for judiciary, transparency and accountability. Communities? trust to their government and public institutions was assured and also prosperity level is so high; that is why it is inevitable to carry out performance management in our country also.In this respect, feasibility of a type of modern performance assessment procedures which is ?360 degrees feedback? is investigated for District (town) management.