Ekim 1998 öncesi ve sonrası Türkiye'nin İsrail-Suriye ilişkilerine bakışı
Turkey attıtute to Israel-Syrıa relatıons before and after October 1998
- Tez No: 239705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Arap-İsrail ilişkileri Türkiye'nin genel anlamda Ortadoğu politikasını etkilerken, Suriye-İsrail ilişkilerinin Türk dış politikasında ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bölgedeki diğer barış çabalarının aksine İsrail-Suriye Barış görüşmelerinde Türkiye iki farklı tutum sergilemiştir. Bu açıdan Ekim 1998, Türkiye'nin İsrail-Suriye ilişkilerine bakışında önemli bir kırılma anıdır. Ekim 1998, Türk Dış Politikasının vizyonunda öyle bir etki yaratmıştır ki, doksanlı yılların ortalarında İsrail-Suriye barış görüşmelerine kuşkuyla yaklaşan Türkiye, 2000'li yıllarda bu iki ülkenin bir araya gelebilmesi için arabuluculuk rolünü üstlenebilecek bir konuma gelmiştir.Bu çalışma, Türk dış politikasındaki, İsrail-Suriye ilişkileri üzerinde yaşanan kırılmanın sebeplerini inceleme amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye'nin İsrail'le artan iş birliğinin incelenmesinin ardından, Suriye ile yaşanan gerilim ve gerilimin zirve yaptığı Ekim 1998 incelenmiş ve son olarak doksanlı yıllarla birlikte başlayan İsrail-Suriye barış görüşmeleri ve Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı 2000'li yıllar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general terms, while Arab-Israel relations effects Turkey's Middle East policy, the Syria-Israel relations in Turkish foreign policy is a separate matter. Unlike other peace efforts in the region of Israel-Syria peace meetings in Turkey has two different attitudes exhibited. From this perspective, in October 1998, Turkey's Israel-Syria relations perspective is an important moment of fracture. October 1998, Turkish Foreign Policy in the vision which has created an impact that, in the mid nineties Israel-Syria peace meetings suspiciously far away from Turkey, with two thousand years, these two countries come together to undertake the role of mediation that could have taken a position.This study is for the purpose of examining the reasons of breakup in Israel-Syria relations in Turkish foreign policy. After examination of Turkey's growing cooperation with Israel, the tension experienced with Syria and October 1998 which was the peak of tension were examined. And finally the peace meetings which began in nineties and time period which Turkey has been become a mediator were analyzed.