Enflasyon hedeflemesi ve Türkiye'de para politikası kuralı uygulaması
Inflation targeting and the monetary policy rule application of Turkey
  1. Tez No: 298291
  2. Yazar: PAKİZE EDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 2002-2005 yılları arasında örtük, 2006 yılından itibaren ise açık bir biçimde uygulanan enflasyon hedeflemesi stratejisinin temel özelliklerini ortaya koyarak, bu dönemde Merkez Bankası'nın geriye dönük reaksiyon fonksiyonunu tahmin etmektir. Taylor Kuralı'nın açık ekonomi modelinden yola çıkılarak aylık veriler üzerinden Genelleştirilmiş Momentler Metodu ile yapılan tahminde, reel mevduat faizlerinin enflasyonun hedeflenen değerlerinden sapmasına, ekonomideki çıktı açığına ve kurlardaki oynaklığa olan duyarlılığı incelenmiştir. Analiz sonucunda enflasyon hedeflerinden sapma, çıktı açığı ve döviz kurlarındaki oynaklığın faiz kararlarının belirlenmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to predict the back looking reaction function of the Central Bank of Turkey during the implicit inflation targeting (2002-2005) and explicit inflation targeting implementation period (since 2006) as well as identifying the main properties of the inflation targeting strategy implemented. A model is constructed over the monthly data by using the Generalized Method of Moments acording to open economy version of Taylor Rule. The reaction of the real deposit interest rates to deviations from inflation targets, output gap and exchange rate volatility is investigated. According to analysis results, the deviations from inflation targets, output gap and the exchange rate volatility play a significant role in the determination of the interest rates.