Broyler piliçlerde değişik kloramfenikol dozlarının serum spesifik karaciğer enzimlerine (alkalen fosfataz, glutamat okzalasetat transaminaz ve glutamat piruvat transaminaz) etkisi
The Effects of different chloramphenical doses on serum specific liver enzymes (alkaline phosphatase, glutamate oxaloacetate transaminase and glutamate pyruvate transaminase) of broiler chickens
  1. Tez No: 23975
  2. Yazar: OĞUZ EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
-39- 7. ÖZET Bu çalışmada broyler piliçlere farklı dozlarda intramuskuler yoldan verilen klorarafenikolün karaciğer fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle 30 mg/kg, 100 mg/kg ve 250 mg/kg kloramfenikol verilen ve kloramfenikol verilmeyen piliçlerin alkalen fosfataz (ALP), serum glutamat okzalasetat (GOT) ve serum glutamat piruvat trans ami naz (GPT) enzim aktiviteleri birbirleriyle kıyaslanmıştır. Araştırmada özel bir çiftlikten sağlanan 49 günlük 43 adet Ross PM-3 cinsi broyler piliç kullanılmıştır. Deneme piliçleri etlik piliç büyütme yemi ile adlibitum olarak bes- lenmişlerdir.Piliçler tesadüfi olarak 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu, I.Grup ve II.Gruba İl1er adet, III.Gruba 10 adet piliç yerleştirilmiştir. Yerleştikleri ortama uyum sağlayabilmeleri için 10 günlük alıştırma dönemine tabi tutul- muşlardır. Alıştırma döneminden sonraki 1. gün kloramfenikol verilmeden alınan kan numunelerinde ALP, GOT ve GPT enzimleri analizi yapılmıştır. İkinci gün, I.gruba 30 mg/kg, II.gruba 100 mg/kg, III.gruba 250 mg/kg dozlarında intramuskuler yoldan kloram- fenikol sodyum süksinat verilmiştir. Kloramfenikolün verilişinden sonra 3. ve 8. saatte alman kan numunelerinde ALP, GOT ve GPT enzim düzeyleri ölçülmüştür.10., 11., 12.,17.,20. ve 22. günlerde ise 3. saatte alınan kan numunelerinde ALP, GOT ve GPT düzeyleri ölçülmüştür. Broyler piliçlerin, T. metatarsea plantaris supf. medialis'inden alınan kan numunelerinde kolorimetrik optimize standart metot kullanılarak serum ALP, serum GOT ve serum GPT analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
-41- 8. SUMMARY THE EFFECTS OP DIFFERENT CHLORAMPHENICOL DOSES ON SERUM SPECIFIC LIVER ENZYMES (ALKALINE PHOSPHATASE, GLUTAMATE OXALOACETATE TRANSAMINASE AND GLUTAMATE PYRUVATE TRANSAMINASE) OF BROILER CHICKENS The effect of different doses of chloramphenicol administered to broiler chickens intramuscularly on liver function was investigated. For this reason, serum enzyme activities of alkaline phosphatase (ALP), glutamate oxalo- acetate transaminase (GOT) and glutamate pyruvate transaminase (GPT) were compared between chickens given chloramphenicol at 30 mg/kg, 100 mg/kg and 250 mg/kg and chickens given no chloramphenicol. For the study, 43, 49 day-old Ross PM-3 broilers obtained from a private farm were used. The experimental chickens were fed ad libitum on broiler growing feed. Chickens were divided randomly into 4 groups with 11 each in the control group, group I and group II and 10 in group III. Chickens were subjected to normal conditions for 10 days. One day after this period, blood ALP, GOT and GPT enzyme analyses were performed before the administration of chloramphenicol. On the second day, chloramphenicol sodium succinate was administered intramuscularly at doses of 30, 100 and 250 mg/kg to groups I, II and III respectively. ALP, GOT and GPT enzyme levels were measured on blood samples obtained 3 and 8 hours following chloramphenicol administration. On days 10, 11, 12, 17, 20 and 22 ALP, GOT and GPT levels were measured on the blood samples obtained on the third hour. Serum ALP, GOT and GPT analyses were carried out using the standard colourimetric method on blood obtained from the V. metatarsea plantaris supf. medialis of the broiler chickens. Significant increases in the serum ALP, GOT and GPT enzyme levels were found during the period of chloram- phenicol administration (P0.05).