Eğlencenin habere haberin eğlenceye dönüşmesi
The transformation of entertainment to news and news to entertainment
  1. Tez No: 239771
  2. Yazar: SEBİLE GÜLÜZAR DIŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Televizyonun yayın hayatına başlamasının ardından kısa bir süre sonra tartışmalar da başlamıştır. Bu büyülü kutunun, sadece uzağı gösteren bir teknolojik araç olmadığı aynı zamanda kitleler üzerinde etkili olan, sosyal-ekonomik-siyasi ve kültürel bir güce sahip olan bir kitle iletişim aracı ve üretimi-tüketimi ve ürünleriyle bir endüstri olduğu anlaşılmaya başlanmıştır. Özellikle tecimsel yayıncılığın başlaması, özel televizyon kanallarının açılması ve bütün bunların etkisiyle televizyon, en birincil eğlence kaynağı durumuna gelmiştir. Program formatlarındaki çeşitlilik, televizyon kanalları arasındaki daha çok seyirciye ulaşma çabası program içeriklerinde eğlence ve magazin unsurlarının ön plana çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde eğlenen insanlar azınlıktadır. `Oynayıp' eğlenen insan `izleyip' eğlenen insana dönüşmüştür. Televizyon gerçekçi yapısına karşın düşsel bir dünya sunmaktadır. Televizyon en önemli işlevi olan bilgilendirme ve eğlendirmeyi -magazin-eğlence programlarından haber programlarına kadar- bir öyküleme/anlatın ile yapmaktadır. Bu yöntem ile birlikte her şey yeniden kurgulanmakta, haberler bile yeniden sahnelenmektedir. Haber metninin ilgi çekici olması için basitleştirme, kişileştirme, sembolleştirme, çerçeveleme, önemsizleştirme, parçalama gibi teknikler kullanılmaktadır. Genel olarak günümüz dünyasında televizyon haberlerinde de olumsuz olanın ve basit olanın yüceltilmesi, popüler olanın ön plana çıkartılması önemli olanın, haber değeri taşıyanın ise basitleştirilmesi söz konusudur. Bu çalışmada dünyada uzun yıllar önce, Türkiye'de ise son yıllarda tartışılmaya başlanan televizyon haberlerindeki magazinleşme ve eğlence unsurları ele alınmış, Türk televizyon kanallarında bu sürece nasıl ulaşıldığına ve bu süreçte nelerin etkili olduğu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A short while after the start of broadcasting of TV some discussions started to occur. It's understood that this magic box is not only a technologic tool which shows far distance but also has some force on population, and a mass media tool which has socio-economic-politic and cultural enforcement on social groups with it's products and consumer industry. Especially by starting commercial broadcasting, inauguration of non-public TV Channels, TV has become the most poverful divertissement thing. The difference between formats of programms, the competition of reaching more viewers caused increasing of magazinel and entertainmental elements of programm contnents. Nowadays entertaining people has a small population. The 'playing' people has become 'watching' people. Television gives us a fantastic world in contrast with it's realistic presentation. Television is using narration method -from magazine and entertainment programs to news- for it's the most important functions; informing and entertainment. By this method, everything is edited and fictionalized again from the beginning to end, and news also restaged. To make the text of news more interesting, simplification, personification, symbolisation, framing, trivialization, splitting and other techniques like these are used. Today, elevation of negative and basic items, looming larger of popular components, and simplification of newsworthy elements are common at television news. This work is about the discussions which are started many years ago at the worldwide, and reached to Turkey at last years, focused on the magazinality and entertainment units at television news and also tried to obtain the elements of this progress and how Turk television reached this point of progress.