Die wirtschaftliche analyse der handelsbeziehungen zwischen Turkei und Azerbaidschan
Türkiye ve Azerbaycan ekonomik ve ticari ilişkilerinin analizi
  1. Tez No: 239774
  2. Yazar: ZAUR HACIYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Azerbaycan-Türkiye ilişkileri, özellikle iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler 2009'un ilk 3 ayının gündemini oluşturan önemli konular arasındadır. Bunun bir çok önemli nedenleri bulunmaktadır. Birincisi, Azerbaycan önemli geostratejik, tarihi geçit ve ticaret yolları üzerinde bulunmaktadır. İkincisi, hazırda Ankara'nın Ermenistan'la sınır kapılarını açması ile bağlı yayılan haberler Azerbaycan'da ciddi rahatsızlığa yol açmış ve bununla ilgili olarak Türkiye'ye karşı sert, bazan kınamaya yola açmıştır. Bu da ekonomik ve ticari ilişkilerin verimliliğinin karşısını almaktadır. Gelişen olaylar sırasında 2009 yılının Mayıs ayında Türkye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü ziyareti konunun kısmen aydınlığa kavuşmasına neden olmuştur. Üçüncüsü, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri önsezgilere ve manevi bağlara bağlı olduğu kadar siyasi-ekonomik ve ticari bakımdan da stratejik önem taşımaktadır. Bu yüzden de bu araştırmada amacımız özellilkle bu gibi faktörlere dayanmakla iki kardeş ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkileri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan-Turkey relations, especially economic and trade relations between the two countries of 2009 forming the agenda of the first 3 months are among the important issues. This is a very important cause. First, Azerbaijan significant geostrategical historical passages and is located on trade routes. Second, in Ankara's ready to open the border gates with Armenia connected with the spreading news in Azerbaijan have caused serious discomfort and relating against Turkey hard, sometimes to condemn the road opened. Efficiency of economic and commercial relations, which are the opposite. Developed during the events of 2009 in May, the Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan of the subject's visit to Baku, led in part to clarify. Third, Turkey-Azerbaijan relations, as well as spiritual ties based on political-economic and trade are important ways that strategic. Therefore our aim in this research based on factors such especially between the two brother countries, but to examine the economic and commercial relations.