Aracı kurumlarda müşteri tabanlı karlılık analizi ve uygulaması
Customer based profitability analysis and applications for brokerage houses
- Tez No: 239798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, aracı kurumlarda aracılık hizmeti verilen ürünlerin aracı kurumun satış gelirlerine olan katkısını belirlemektir. Her bir ürünün aracı kurum gelirlerine katkısı aynı değildir. Çalışmaya konu edilen ürünlerin maliyet ve karlılıklarının belirlenmesi amacıyla geleneksel maliyetleme yöntemi ve faaliyet tabanlı maliyetleme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Çalışma, hizmet işletmesi olan aracı kurumlarda toplam üretim ve satış faaliyetlerinin faaliyet tabanlı maliyetleme yaklaşımı yardımıyla ürünlere nasıl yüklenebileceğini ortaya koymakta ve aracı kurumda yer alan ürünlerin toplam karlılığa yapmış olduğu katkıları ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, geleneksel maliyet yöntemi ile faaliyet tabanlı maliyet yöntemi arasındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile her bir üründen farklı kar elde edildiği görülmektedir.Geleneksel sistemlerin yetersiz yönleri nedeniyle ortaya çıkan FTM yaklaşımının ve buna dayalı sistemin hizmet işletmeleri içinde uygulanabilmektedir. FTM sistemi geliştikçe ürün maliyetlerinin daha sağlıklı hesaplanmasında işletmeler açısından oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca aracı kurum yöneticileri önemli kararlar alırken gereksinim duydukları bilgileri de sistemden sağlayabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the contributions of the brokerage houses services which have provided to the sale revenues. The contributions of each of the product to the brokerage house revenues are not the same. Traditional Costing Method and Activity-based Costing Method are used to determine the costs and the profitability of the products subjected to this study.The study displays the method of charging the operations of total production and total sales, by the help of activity-based costing to the products and the contributions of the brokerage houses? products to the total profitability. At the same time, the study displays the differentiations of traditional costing system and activity-based costing system.The FTM approach is developed due to the inadequacy of the traditional system. This approch can be used in to the service sectors. During the FTM system improves, enterprises will have considerably beneficials while calculating their costs. Moreover, when the managers of the brokerage houses taking some important decisions, can reach easily the information needed.