Land art akımı ve bir uygulama önerisi
Land art and a current application proposals
- Tez No: 239844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Land Art'ın konu olarak seçildiği araştırmada amaç, çağımız sanatı olan Land Art'ı tanımak, bu konuda yapılan çalışmaları sunarak tanıtmak ve araştırma sonunda bir Land Art Projesi sunmaktır.Sanat dünyası, varlığını hep yenilik kavramına göre sürdürmektedir. Sanatçı da daha önce hiç var olmamış bir şey yaptığını hissetmek ister. Modern Sanat'ın geldiği son nokta Land Art'tır. Bu da Land Art'ın incelenmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Araştırmamıza ışık tutan eserler Semra Ögel, Edward Lucie Smit, Norbert Lynton ve N. D. Tuncer'in eserleridir. Bu eserlerin amacı Land Art'ı açıklamak ve örneklerini sunmak boyutundadır. Burada araştırmanın hedefi ise, Land Art'ı benimseyerek bir proje önerisi oluşturmaktır.Araştırmada önce Land Art'ın ilk dönemleri olarak da görülebilecek Envıronmental Art incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Land Art anlayışı ve oluşma süreci üzerine durularak, burada başka akımlarla olan ilişkisine değinilmiş, ardından Sanatçı örnekleri, çalışma yöntemlerine göre gruplandırılarak verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise tüm incelemeyi örnekleyecek bir proje önerisi, tüm ayrıntıları ile sunulmak istenmiştir. Bu araştırmada edinilen amaç, ülkemiz sanat dünyasının, tanımak ve uygulamakta geç kaldığı Land Art'ın örneklerini sunarak, bu konuda yapılan araştırmalara katkı sağlamaktır.Ülkemizde henüz Land Art'ın gelişmemesi, yapılan araştırmada aynı eserin birkaç defa kaynak olarak sunulmasına neden olmuştur. Bununla birlikte araştırmada yabancı terimlerin çokluğunu önlemek zor olmuştur. Kimi terimlerin Türkçe karşılığı bulunmamakta, kimilerinin de yeni türetilmiş karşılıkları yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple çalışmada bir terim geçtiği ilk paragrafta, parantez içinde Türkçe karşılığıyla birlikte verilecek, aynı terim bir daha tekrarlandığında ise Türkçe karşılığı kullanılmaksızın devam edilecektir.Öncelikle araştırmada benden hiçbir desteğini esirgemeyerek bana araştırma yapmayı sevdiren ve bu konuda yol gösteren değerli danışmanım Yrd. Doç. Erdal Eser'e, yaptığımız sanat sohbetleri ile sanatçı kişiliğinden faydalandığım ve kitaplığını benimle paylaşan sevgili Yrd. Doç. Ahmet Çolakoğlu'na teşekkürü bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
In the research which Land Art is chosen as the subject, the goal is to recognise Land Art, to introduce the works which are made in this subject by presentation and at the end of the research to present a Land Art Project.The art world has continued its being according to newness concept. The artist wants to feel that he/she creates a thing which has never been. The last point which the Modern Art has come, is Land Art. This is one of the most important reason of investigating Land Art. The works which has showed the way to our research are the works of Semra Öğel, Edward Lucie Smit, Norbert Lynton and N.D.Tuncer. The goal of these works is to explain Land Art and to present its samples. But here, the goal of the research is to form a project suggestion by considering Land Art.In the research, it has been tried to study Environmental Art which can also be seen as the first period of Land Art. Afterwards, by focusing the understanding and formation of Land Art, its relation which is with the other movements has been mentioned. After, the artist samples have been given by grouping according to working methods. At the end of the research, it has been desired to present a project suggestion which will illustrate the whole study with its details. The goal wqhich is obtained in this research is to present the samples of Land Art which our country's art world is late to recognise and to apply and to assist in the researchs which have been made in this subject.Not developing Land Art in our country as yet caused to presentation of the same work as resource many times in the research. However, it was hard to prevent the abundance of foreign terms in the research. The turkish meaning of some words has not been founded and meanings of the some words which were produced newly have been inadequate. For this reason, in the research, a term will be given with its turkish meaning in a paranthesis in the first paragraph in which it is used and when the same term is repeated, it will be continued without using its turkish meaning.I owe a debt of graditute at first to my dear assistant, Assistant Professor. Erdal Eser who endears me to make research by giving countenance and guides me in the research and to dear Assistant Professor. Ahmet Çolakoğlu who I benefited from his artist character by making art conversations and shares his library with me.