Messiaen the liturgist: A contextual analysis of the vingt regards sur l'Enfant-Jésus
Litürjist Messiaen: Vingt regards sur l'Enfant-Jésus'un bağlamsal analizi
- Tez No: 999215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JERFİ AJİ
- Tez Türü: Doktora
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
Olivier Messiaen, birçok akademik çalışmanın konusu olmuştur. Besteci olarak, uzun kuş sesleri, simetrik ritimler ve kendine özgü gamlar gibi yeni teknikler geliştirerek, sinestezisini yansıtan bir armonik palet oluşturmuş ve müzik dünyasına önemli katkılarda bulunmuştur. Bu müzikleri (ve yazdığı beste teorisi üzerine eserleri), akademisyenler ve icracılar tarafından büyük ilgi görmüştür. Daha az araştırılan ise, konservatuvar ve özel derslerdeki öğretmenlik rolüdür. Bu, 20. yüzyıl boyunca Boulez, Stockhausen ve piyanist Yvonne Loriod gibi birçok besteci ve müzisyene öğretmenlik yaptığı, kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Loriod, Messiaen'ın en önemli işbirlikçisi ve ikinci eşi olmuştur. Daha da ihmal edilen bir diğer yönü ise, Paris'teki Église de la Sainte-Trinité'de 61 yıl boyunca çalışmış olmasıdır. Bu görevi, İkinci Dünya Savaşı ve İkinci Vatikan Konseyi boyunca sürdürmüştür. Bu roller arasındaki doğrudan bir ilişki, Messiaen'ın müziğinin büyük bir kısmının derin bir dindarlığa sahip olması ve Hristiyan tarihi ve Kutsal Kitap'tan sahneleri ve hikayeleri tutkuyla aktarmasıdır. Bu makalenin önerisi, müziğin ayinlerden o kadar etkilenmiş olması nedeniyle, kendi türünde bir ayin niteliği taşıdığı yönündedir. Ayin hakkında hiçbir şey bilmemek, Messiaen'ın müziğinin önemli bir bölümünü yanlış anlamak anlamına gelir. Solo piyano için bestelenen Vingt Regards sur l'Enfant-Jésus (1944) bu argümanın örneği olarak gösterilebilir. Liturji, bir dizi tören, dua, ilahi, okuma, vaaz, sakrament ve kutsama ile yansıtılan, kilise için düzenlenmiş ibadet ritüelidir. Liturjinin amacı, Tanrı'ya bağlılık, O'nun iradesine itaat ve dönüşmüş bir topluluktur. Bu makale, liturjinin beş gerekli yönünü seçmektedir: sakrament, tekrarlama, anlatı, somutlaştırma ve pedagoji. Sakrament, Tanrı'nın karakterini ve kiliseyle olan ilişkisini açıklamak için dokunsal unsurların mistik kullanımını ifade eder. Katolik inancında resmi olarak tanınan yedi sakrament vardır, ancak ruhani gerçekleri tasvir etme gücüyle herhangi bir sayıda öğe sakramental olarak kabul edilebilir. Yedi sakramentten Ekmek ve Şarap Ayini (kutsanmış ekmek ve şarap) merkezi öneme sahiptir ve her ayinde tekrarlanır. Tekrar, liturjik eylemlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesini ifade eder. Ayine bir kez katılmak yerine, haftalık bir uygulama olarak tasarlanmıştır. Ayin içinde, çok sayıda ilahi, okuma, dua, kutsama ve sakramentler hiçbir değişiklik olmaksızın tekrarlanır. Üçüncü olarak, liturji genel bir hikayeyi içerecek şekilde tasarlanmıştır. Hristiyan inancının nihai olarak bir dogma koleksiyonu değil, Tanrı ve Kilisesi'nin hikayesi olduğu konusunda bir ayrım yapılabilir. Liturji bu büyük anlatıyı tekrarlar ve ilahiler, dualar ve okumalar yoluyla azizlerin ve İncil'deki olayların birçok küçük hikayesini anlatır. Dördüncü olarak, liturji somutlaştırılmalı, bir topluluk olarak uygulanmalıdır. Liturjik anlam, sadece entelektüel bir egzersiz olmak yerine, ilahiler söylendiğinde, diz çökerek günah çıkardığında, tütsü kokladığında ve ekmek ve şarap içildiğinde en derin anlamını bulur. Son olarak, liturji pedagojiktir, yani öğretmek için tasarlanmıştır. Bu, hikayeler uygulanırken, sakramentler yapılırken ve eylemler tekrarlanırken daha da belirgin hale gelir. Böylece cemaat, kilise dışındakilere öğretmek, ihtiyaç sahiplerine sevgi ve bereketi paylaşmak için donanımlı hale gelir. Messiaen'ın Vingt Regards adlı eseri, beş litürjik yönün tümünü kullanarak işlev görür. Müzik, sembolizmi derinlemesine kullanmasıyla sakramentaldır. Kuş sesleri, simetrik ritimler, transpoze edilen gamlar, hepsi göksel gerçekleri ifade etmek için tasarlanmış dünyevi aracılar olarak işlev görür. Messiaen, Technique de mon langage musical adlı eserinde kuşları neşenin habercileri, ritimlerini ve gamlarını ise“imkansızlıkların büyüsü”ya da dinleyicileri kısmi gerçeklerden aşırı gerçeğe çeken teknikler olarak tanımlayarak bunu ima eder. Vingt Regards'ın birçok leitmotifi de, Tanrı'yı, onun özelliklerini (sevgi ve neşe) ve işini gerçekleştirdiği yöntemleri (yıldız ve haç) sembolik olarak temsil etmesiyle sakramental bir anlam taşır. İkincisi, Vingt Regards, oldukça tekrarlayıcıdır. Messiaen, aşırı tekrarlayıcı olduğu için eleştirildi, buna karşılık o, müziğinin, denizdeki dalgalar gibi, anlatılmamış farklılıklar içeren tam tekrarları yakaladığını söyledi. Thème de Dieu'nun her tam ifadesinde, dinleyiciler, içindeki renkler, armoniler ve karakterde yeni keşfedilen niteliklerle karşılaşabilirler. Üçüncü olarak, müzikte anlatı unsurları katmanlar halinde yer almaktadır. Eseri birleştiren unsur, İsa'nın doğum hikayesidir ve birçok bölümde İncil'de anlatılan belirli olaylar (Meryem'in övgü şarkısı, çobanlar, melekler vb.) anlatılmaktadır. Daha az açık olan ise, zamanı ve sessizliği İsa ile ilgili karakterler olarak gösteren soyut bölümlerdir. Bunlar bile, anlam aktaran ve derinlik katan sıra dışı unsurlar olarak Messiaen'ın büyük anlatısının bir parçası olabilir. Dördüncü olarak, Vingt Regards, zorunlu olarak somut bir sanat eseridir. Loriod'un yetenekleri olmasaydı, bu eserin yazımı muhtemelen eksik (veya en azından daha az) kalırdı. Messiaen,“en büyük tuhaflıklarını”kaldırabileceğini düşündüğü genç piyanistle tanışmadan önce piyano için bestelediği eserler çok daha az yoğundu. Eserin tamamı, piyanistin repertuarındaki diğer müziklerde pek rastlanmayan bir dayanıklılık, kontrol, güç ve denge gerektirir. Vingt Regards, İsa'nın doğumunu yeniden anlatarak, atan kalbi, bir öpücük, çarmıhta geçireceği karanlık gelecek ve nihai olarak zafere dönüşmesi gibi fiziksel özellikleri betimleyerek daha da somutlaşır. Son olarak, Vingt Regards tutarlı bir şekilde pedagojik bir eserdir. Müzikteki yorumlar ve önsözdeki notlar önce icracıya, sonra da geniş anlamıyla dinleyicilere birçok temayı öğretir, hikayedeki olayları deneyimlemelerini ve Tanrı'nın karakteri ve sevgisiyle karşılaşmalarını sağlar. Bu şekilde piyanist sadece bir icracı değil, aynı zamanda bestecinin müziğini ele almak ve dinleyicilerine öğretmekle görevli bir tür rahiptir. Daha fazla litürjik anlam, Vingt Regards'ın bölümleri ile ayinin aşamaları, ya da alay ve kutsamalar, ilahiler, okumalar, vaazlar, dualar, sakramentler ve ayini sonlandıran ritüeller arasındaki benzerliklerde bulunabilir. Messiaen, müziğini ayinin düzeniyle doğrudan karşılaştırmaz, ancak bölümleri, çeşitli litürjik aşamalarla hemen hemen aynı şekilde işler. Regard du Père (I.) ve Regard de l'étoile (II.), alaylar ve açılış ayinleri gibi işlev görür, yavaş bir giriş ve ardından gelecek olanlara dair beklenti taşır, ana temayı (thème de Dieu) sessizce belirtir ve bu karakterleri müzikal sakramentle kutsanmış bir alana yerleştirir. Regard de la Vierge (IV.), Regard de la Croix (VII.) ve Noël (XIII.) ise, tarihsel olarak inananlar tarafından icra edilen ilahiler, Tanrı'ya övgü veya ağıt şarkılarıdır. Regard du Fils sur le Fils (V.), Regard des Anges (XIV.) ve Regard de l'Onction terrible (XVIII.) Kutsal Kitap okumaları olarak işlev görürler ve Tanrı'nın karakterini ve eserlerini tanımlamak ve Hikâyeyi anlatmak için şiir ve anlatı gibi edebi biçimleri tercih ederler. Par Lui tout a été fait (VI.) ve La parole toute puissante (XII.) vaazlardır, açıklayıcı ve ayrıntılıdırlar ve Tanrı'nın Sözü'nü (İsa'nın bir adı) ve Yaratılış ve Enkarnasyon'daki işlerini anlatmak için müziksel yöntem olarak ilahilere dayanırlar. Regard du temps (IX.), Regard du silence (XVII.) ve Je dors, mais mon cœur veille (XIX.) dualardır ve Vingt Regards'ın en sessiz bölümleri arasından seçilmiş olup zaman, sessizlik, sevgi ve uyku gibi soyut kavramları tasvir ederler. Première communion de la Vierge (XI.) ve Le baiser de l'Enfant-Jésus (XV.) sakramentler için ayrılmıştır; bunlar, eserin en kutsal anlarıdır ve İsa'nın Meryem ile olan şefkatli ilişkisini en değerli şekilde tasvir eder. Son olarak, Regard de l'Eglise d'amour (XX.) kutsama ve bereket, kiliseye yönelme ve onlara kimliklerini ve Tanrı'nın sevgisinin temsilcileri olarak hareket etme sorumluluklarını hatırlatmadır. Messiaen'ın müziği büyük ölçüde Katolik ayinleri için yazılmamış olsa da, kilisenin dışında varlığını sürdürürken yine de kilisenin işlevini yerine getirir. Vingt Regards'ın ayinle ilgili yönleri ve aşamaları hakkındaki tartışma, en az dört açıdan yararlıdır. İlk olarak, Messiaen'ın farklı kariyerlerini aynı hizaya getirerek, onun kilisede sahip olduğu pozisyonun, dini sembolizmin ötesinde bestecilik rolü üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Liturjiyi kabul etme ve yönetme konusundaki ömür boyu süren pratiği ciddiye alır ve onun tutarlı bir şekilde ürettiği dini müzikte bir çıkış noktası bulur. İkincisi, normatif modellerin ötesinde, dinleme ve analiz için resmi bir karşılaştırma ve temel sunarken, yine de erişilebilir ve yaklaşılabilir olmaya devam eder. Bruhn ve Hill tarafından sunulanlar gibi Vingt Regards'ın tasarımı için alternatif modeller, hareketlerin içeriği ve sıralaması ile karşılaştırıldığında eksik kalmaktadır. Liturji ile yapılan bu karşılaştırma, Vingt Regards'ın müziği dinlenmeden önce bile anlamlı olabilecek pratik bir uygulamayı güçlendirmektedir, yani birçok dinleyicinin Katolik ortamlarda veya Yahudilik veya İslam gibi benzer liturjik tasarımlara sahip diğer dinlerde zaten yaşamış olabileceği deneyimi. Üçüncüsü, Messiaen'ın kompozisyon dilindeki farklı unsurların akıcı bir analizini sunarak, kuş sesleri, leitmotifler, modlar ve ritimlerin ruhani bir amaç doğrultusunda işlev görmesini ve ruhani birer aracı olarak hareket etmesini sağlar. Dördüncüsü, dinleyicilerin katılımını ve talimatlarını göz önünde bulundurarak eseri icra etmeye yönelik dışa dönük bir eğilim sergiler ve icracıya, müziğin amacını tam olarak benimsemek ve anlamak için diyalog, şiir, sanat, medya ve dinleyici egzersizlerini kullanma görevi verir. Messiaen, kendi yazdıklarının bir programa ve rehbere çok ihtiyaç duyduğunu fark etmiş, niyetini açıklamak için konferanslar vermiş, yorumlar yazmış ve sanat eserleri önermiştir. Messiaen'ın hayatının litürjik bağlamını göz ardı etmek, Vingt Regards ve diğer benzer müziklere zarar verecektir. Liturji, sık sık maruz kalma yoluyla katılımcıları değiştiren bir uygulamadır. Messiaen de, dinleyicilerine düşünmeleri için manevi zevk ve aşk hikayeleri sunmaya çalışan bir liturji uzmanı tarzında yazmaktadır. Liturjik bir uygulamaya geri dönmek gibi Messiaen'ın müziğine geri döndüğümüzde, müzik sevgi ve zevki iletme etkinliğini artırır.
Özet (Çeviri)
There is little shortage of academic literature on Olivier Messiaen. His music is often performed and naturally invites discourse in the novel techniques and diverse sources he used to create a synthesized and signature language. His role as a pedagogue is perhaps less explored, despite his decades spent conservatory and private classes as compositional luminaries passed under his tutelage. But his ecclesial post as organist at Église de la Sainte-Trinité in Paris is by far the most neglected by modern scholarship, syphoned off from the storied compositional career that was in fact no less secular. This thesis makes the argument that liturgy, the formulas and traditions practiced and repeated in the weekly rites, seeped into his large-scale religious music, offering a new model for listening and experience. The solo piano cycle Vingt Regards sur l'Enfant-Jésus (1944) serves as the model for this argument. Examining liturgy is not without its challenges, particularly due to the upheaval of reforms from the Second Vatican Council (1964). Despite the fact that liturgy today is not identical to the practices during the writing of Vingt Regards, many facets can be identified as helpful tools in understanding both the liturgy itself and Messiaen's music. The first facet, sacramentality, offers insight into the abundance of symbolism. This practice recommends worldly items as benefical for moral and spiritual growth, filling believers with the love of God in literal ways as seen in the partaking of the Eucharist. A second facet is recurrence, found in the returning to identical readings, hymns, confessions, and sacraments as instructive in sustaining values against cultural shifts. Third is narrative, in the overarching design of the liturgy which opts for story over dogma located in meta and micro varieties. Fourth is embodiement, the perhaps obvious quality of liturgy that requires bodies present to worship and celebrates the divine body of Christ who was incarnated, died, and resurrected. A final unifying facet is the pedagogy of the liturgy, designed to teach parishioners story and sacrament through regular and embodied habit. Vingt Regards, alongside a large contingent of Messiaen's music, also sustains these facets. Symbolism is ubiquitous in the composer's writing, using imagery, leitmotifs, birdsong, and the so-called“charm of impossibilities”, which critically includes the modes of limited transposition and non-retrogradeable scales. These musical devices are dialectically a joy for the composer on their own, and I suggest they lend themselves to a musical sacramentality that uses earthly items in expressing divine truisms. Vingt Regards is also recurrent, not merely repetitive, in stating and restating much musical material in an effort to suspend earthly time and depict deified subjects. Perhaps most obviously is the narrative of the cycle, telling the story of the Nativity, albeit in a disordered and at times abstracted fashion. The embodiment of Vingt Regards is twofold: the music would not have been possible without the virtuosity of pianist Yvonne Loriod, who would become Messiaen's second wife and lifelong collaborative partner. And the embodied narrative of Jesus' birth again bears mention, made musically tangible in moments like Le baiser de l'Enfant-Jésus, which depicts God's theme in the style of a berceuse. Finally, the pedagogy of Vingt Regards is evident in the ample prefatory comments, titles and subtitles of movements, and comments in the score, all faithfully repoduced in the Durand edition. The pianist therefore must serve as more than a performer, but as a kind of priest, acting as an intermediary between the audience and the music. Further liturgical meaning is found in the stations of the liturgy, the various points in which processions, blessings, hymns, prayers, the homily, the Sacrament, and the Concluding Rites are experienced by priest and parishioner alike. The 20 movements of Messiaen's work can be viewed as belonging to one, or in some cases a pair, of stations, with suggestive meanings and programmatic uses. Much of the time, the movements correspond with the sequence of the stations neatly, a few deviations notwithstanding. Examples include Regard du Père (I.) and Regard de l'étoile (II.) acting as the processions and opening rites, Regard de la Vierge (IV.), Regard de la Croix (VII.), and Noël (XIII.) as hymns, Regard du Fils sur le Fils (V.), Regard des Anges (XIV.), and Regard de l'Onction terrible (XVIII.) as Scriptural readings, Par Lui tout a été fait (VI.) and La parole toute-puissante (XII.) as sermons, Regard du temps (IX.), Regard du silence (XVII.), and Je dors, mais mon cœur veille (XIX.) as prayers, Première communion de la Vierge (XI.) and Le baiser de l'Enfant-Jésus (XV.) as the Sacrament of the Eucharist, and Regard de l'Eglise d'amour (XX.) as the final blessing and benediction. This comparison unlocks the larger question of a unifying formal design, enhancing a practical application that might bear meaning before the music of Vingt Regards is even heard, namely the experience many listeners may have already had in Catholic settings or other faiths with similar liturgical designs. The discussion of the liturgical facets and stations of Vingt Regards proves helpful on at least four counts. First, it aligns the careers of Messiaen, suggesting that his tenured ecclesial position must have proven influential over his compositional role beyond religious symbolism alone. Second, it invites a formal comparison and basis for listening and analysis beyond the normative models, while still being accessible and approachable to many. Third, it offers a streamlined analysis of the disparate elements within Messiaen's compositional language, allowing birdsong, modes, and rhythms to function toward a unified end, acting as agents of uplift. Finally, it invites a generative tendency toward performing the work with audience engagement and instruction, tasking the performer to utilize dialogue, poetry, art, media, audience exercises to fully inhabit and understand the purpose of the music. Messiaen himself recognized that his writing was deeply in need of a program and guide, giving lectures, writing commentaries, and suggesting artwork to explain his intent.