Manzum Kitâb (Mesnevî-i Ahmed) (inceleme-metin-dizin)
Manzum Kitâb (Mesnevî-i Ahmed)
- Tez No: 239847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN PAÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Eski Anadolu Türkçesiyle ilgili olarak günümüze kadar çok sayıda eser incelenmiş ve incelenen eserlerden elde edilen bilgilerle bu dönemin dil ve gramer özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.?Manzum Kit?b? (Mesnev?-i Ahmed) adlı eseri incelemek suretiyle biz de günümüze kadar yapılan çalışmalara katkıda bulunmayı amaçladık.Manzum Kit?b, 15. yüzyıla ait Hz. Muhammed'in vefatını ve bu vefatın peygamberimizin yakınları ve sahabeleri üzerindeki etkisini konu edinen bir mesnevidir. Eser Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonunda 06 Mil Yz A 3424 arşiv numarasıyla kayıtlı olup tamamlanma tarihi 873 (1469) olarak belirtilmiştir. Eserin sağ kapağı düşük, sol kapağı taba rengi kağıt kaplı, sırtı kahverengi mukavva ciltlidir. Eser, mesnevi tarzında yazılmış manzum bir eserdir. Eserin başında ve iç kısımlarında eksik sayfalar vardır. Eserin yazarı Ahmed adlı bir kişidir.Yazarın hayatıyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Eserin Kem?l b. İbrahim b. Ahmed adlı bir kişi tarafından 888 (1483) yılında istinsah edildiği tahmin edilmektedir.Üzerinde çalışılan eser; İnceleme, Metin ve Dizin olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Çalışmamıza öncelikle eserin yazı çevrimi yapılarak başlandı, inceleme ve dizin bölümlerinin hazırlanmasıyla çalışmamız tamamlandı.Yaptığımız dil incelemeleri sonucunda eserin Eski Anadolu Türkçesinin karakteristik özelliklerini taşıdığı anlaşılmaktadır. Eserde Arapça ve Farsça kelimeler de ağırlıklı olarak bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A great number of works concerning Old Anatolıa Turkish have been examined until today and with the linguistiand grammatical features of the eraHave been tried to be revealed.By examining the work called ?Manzum Kit?b? (Mesnevi-i A?med) we , to aimed to make a contribution to the studies carried out until today.?Manzum Kit?b,? belonging to 15 th century, is a mesnevi (poetry in rhymed couplets) whose theme iz Hz. Muhammed?s decease and the impact of tthis decease on our prophet? relatives and friends. The Work is registered in the Manuscripts Collection of the National Library with the archive number 06 Mil Yz A 3424 and its completion date has been stadet as 873 (1469). It is a cardboard volume whose right cover is missing,left cover is covered with brownish paper and back part is brown. It is a work in verse in mesnevi style. In the beginningand iner parts of the work there are some missing pages. The author of the Work is somebody called Ahmed. There is not any information about the life of the author. It is estimated that the work wasre-written in 888 (1483) by some bady called Kemal b. İbrahim b.Ahmed.The work which is being studied consists of there parts, namely the Linguistic and Grammatical Study, The Text and the Index. Firs of all We started our study by transforming the writing and completed it by preparing the Linguistic and Grammatical Study and the Index parts.As a rsult of linguistic studies whic we carried out, it is understood that the work contains the characteristic features of the Old Anatolian Turkish. Ther are also Arabic and Persian words used intensively inthe work