18.yüzyıl şairi Rıfki ve Divanı (tenkitli metin ve inceleme)
18th century poet Rifkî and Divân (critical text and analysis)
- Tez No: 780512
- Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Rıfkî mahlaslı divan şairinin hayatını ve edebi kişiliğini bilim dünyasına tanıtmak, eseri hakkında bilgi vermek ve eserin tenkitli metnini ortaya koymak amaçlanmıştır. Rıfkî, 18.yüzyılda yaşamış bir divan şairidir. Hakkındaki en geniş bilgi Şeyhülislam Ârif Hikmet'in Tezkire-i Şuarâsından öğrenilmiştir. Kilisli olduğu bilgisine ulaştığımız Rıfkî'nin ailesi hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Araştırmalarımız neticesinde Rıfkî'nin yalnızca Divân'ına ulaşılmıştır. Divân'ı, tek nüshadır ve Balıkesir Ömer Ali Bey Yazma Eserler Kütüphanesinde yer almaktadır. Divân'ından hareketle, Rıfkî'nin Arapça ve Farsça'yı şiir söyleyecek kadar iyi bildiği tespit edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şairin yaşamış olduğu 18.yüzyıl dönemi siyasi, toplumsal ve edebi durum açıdan değerlendirilmiştir. Birinci bölümde şairin hayatı, edebi kişiliği ve eseri hakkında bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde Divân'ın biçim ve içerik incelemesi (Nazım şekillerinin biçim ve muhtevası, dil ve üslup özellikleri) yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise nüsha tavsîfi, metin hazırlanırken takip edilen yol ve divanın tenkitli metni bulunmaktadır. Divân'da 8 kaside, 21 kıta, 5 musammat, 5 tanesi Farsça olmak üzere 81 gazel ve 3 tane mesneviyle birlikte toplam 118 manzume bulunmaktadır. Bu manzumelerin biçim ve içerikleri, Divân'da bulundukları sıraya göre işlenmiştir. Rıfkî Divân'ı, içinde 18. yüzyıl mahalli unsurların olması, dilinin yerli özellikler göstermesi ve sıklıkla müstehcen ifadelerin kullanılması yönüyle dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to introduce the life and literary personality of the divan poet with the pseudonym Rıfkî to the world of science, to give information about his work and to reveal the critical text of the work. Rıfki is a divan poet who lived in the 18th century. We learn the most extensive information about him from the Tezkire-i Şuarâ of Şeyhülislam Ârif Hikmet. The information about Rıfki's family, which we have learned that he is from Kilis, is limited. Based on his Divân, it has been determined that Rıfki knows Arabic and Persian well enough to write poetryAs a result of our research, only Rıfkî's Divân has been reached. His Divan is the only copy and is in the Balıkesir Ömer Ali Bey Manuscripts Library. Our study consists of 4 main parts. In the introduction, the period of the 18th century, in which the poet lived, was examined in terms of political, social and literary conditions. In the first part, the poet's life, literary personality and work are included. In the second part, the form and content analysis of Divân (form and content of poetic forms, language and stylistic features) was made. In the third part, there is the description of the copy, the way followed while preparing the text and the critical divan text. There are 8 kaside, 21 kıta, 5 musammat and 81 gazel, 5 of which are in Persian and 3 mesnevi in total 118 poems in the Divân. The forms and contents of these poems are processed according to the order in which they are found in the Divân. The Rıfkî Divân draws attention with the fact that it contains 18th century local elements, its language has local features and often obscene expressions are used.