Barajların peyzaj planlaması ve ürkmez barajı örneğinde bir araştırma
- Tez No: 23987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Hızla artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme, insanın doğaya kaçışına neden olmaktadır. Kentin yoğun stresini, çevre kirliliğini üstünden atmak ve rahatlamak, kaybolan enerjisine yeniden ulaşmak isteyen insanlar, yakın çevredeki rekreasyonel (aktif veya pasif ) aktivitelere yönelmektedir. Durgun su yüzeyinin çeşitli aktivitelere olanak tanıması ve dinlendirici etkisi, baraj gölü kenarlarının değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. özellikle ulaşım kolaylılığı olan piknik, kamping, yüzme, su sporları, balıkçılık ve su taşımacılığına elverişli olan bu alanlar son yıllarda giderek önemini tüm dünyada artırmaktadır. Su kaynaklarının planlanması safhalarında tüm ilgili meslek disiplinlerine olduğu kadar peyzaj planlamacılarına da önemli görevler düşmektedir. Ancak bu yönde yapılan geniş kapsamlı kaynak değerlendirme çalışmaları çok yenidir. Ülkemizde şimdiye kadar yalnız birkaç barajda ÇED raporu hazırlanmıştır. Doğada yapılan böylesine büyük bir değişimin yaratabileceği sorunlar ve çözüm önlemleri, planlamanın ilk aşamasında ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Swift increase of population, migrating to city and become industrialized were been the means of people disperse to nature. Who people thick stress of town and environment dirtines to cast off from oneself and become comfortable wanted to reach theirs «lost energy were been directed recreational (Active or Passive) activity at nearest environtment. The calm water surface has got possibility different activities and rested effect to appraised of necessary brinks of Dam's lake were exposed. Particulary easiness communication with this areas has got been picnic, camping, swimming, water sports, fishing and reached of water suitable who make incerease their importance all over the world last years gradually. The Landscape designer have been duties at development planning ranks of water spring as much as interested all profession disciplines. However in this respect wide content spring assesment studies were just been recent. Until now in our country only several Environmental impact Assesment report has prepared. Such a one a great variation at nature is going to be created problem and precautiones solution had to thinkover at first rank of plannig.