Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmeler ve bunların Türkiye'nin güvenliğine olan etkileri
Occuring developments in Asia-Pacific area and it's effects on the security of Turkey by the time
- Tez No: 239873
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Soğuk savaşın sona ermesi uluslararası sistemin yapısında önemli değişikliklere neden olmuş; iki kutuplu sistemden tek kutupluluğa doğru bir geçiş süreci yaşanmaya başlamıştır. SSCB'nin yıkılmasından sonra ABD, tek süper güç olarak dünya siyasetine gittikçe artan biçimde ağırlığını ortaya koymuştur.Dünyadaki değişen dengelere paralel olarak Pasifik bölgesinde de değişimler yaşanmaya başlanmıştır. ABD'nin tek süper güç konumu zamanla değişime uğramak durumunda kalacaktır. Asya-Pasifik bölgesinin ekonomik ve teknolojik açıdan etkili olan ülkeleri Rusya,Çin ve Japonya ile potansiyel güç konumundaki Hindistan'ın ABD'ye rakip olmaları çok yakın görünmektedir.Bugün zengin enerji kaynakları, yer altı maden rezervleri, dev ekonomik güçleri ve bunlara karşılık potansiyel çatışma alanları nedeniyle Asya-Pasifik bölgesi dünyanın ilgi odağı durumundadır.Üç kıtanın ve çeşitli kültürlerin ve değerlerin kesişme noktasında bulunan Türkiye, jeostratejik konumu itibariyle kritik bir yerdedir. Ancak Türkiye'nin jeopolitik önemi azalmamış, artmıştır. Türkiye, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan Avrasya kuşağında merkezi bir duruma gelmiş; politik, güvenlik ve ekonomik açılardan büyük bir rol ve önem kazanmıştır.Bununla birlikte Türkiye bölge ülkelerinin bir kısmı ile tarihsel,sosyal ve kültürel bağlara ,diğer bir kısmı ile ise tarihsel bir geçmişe sahip olmanın verdiği avantajla bölgede söz sahibi ülke konumunda olacaktır.Türkiye'nin bölgesel hatta küresel bir güç olabilmesi için bu bölgedeki uluslar arası gelişmeleri yakından takip ederek hedef ve stratejiler belirlemesi ve bunları vakit geçirmeden uygulamaya koyması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Ending of the Cold War made some important changes on the international political systems such that uni-polar system occured instead of bi-polar systems. Later than the USSR?s aftermath, US became the only super power and getting greater effect on the world?s policy.According to changes on the strategies of the leading countries, Pacific region has also changes. By the time the only super power position of US will be change. It?s very close that economic and tecnologically Asia-Pacific?s leading countries such that Russia,China and Japan and also a potensial named India will get US?s place.Nowadays, Asia-Pacific region will be interested because that has very important energy sources, serious mine reserves, great economic power and also potential crisis areas.Turkey, which placed on the center of three continents and different cultural and civilizations, is on a very critical place.Turkey became the center position of Euroasia which get together Asia and Europe, and also political,economic and security.Besides that Turkey has historical,social and cultural links with some countries which the other has historical backround, This situation will be a great advantage for Turkey to get an important position at the scene.For being a regional and also maybe a global power Turkey must be very close to the international developments and determine very serious targets and strategies which are as soon as possible will be executed.