İzmir Körfezi'nde bazı kanalizasyon girişleri çevresindeki mikroplankton toplulukları üzerine ekolojik araştırmalar
- Tez No: 23989
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN KORAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
istasyondan mevsimsel olarak alınan su örnekleri incelenmiş, araştırmalarda Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Hidrobiyoloji Anabilim Dalının laboratuvar olanakları kullanılmıştır. ABSTRAKT Bu araştırmada, İzmir Körfezi'ndeki atık suları denize boşaltan deşarj kanalları civarındaki bir hücreli fitoplanktonik organizmaların, yüksek kirliliğe sahip bölgelerdeki toleransları, kalitatif ve kantitatif dağılımı, sözkonusu kirli bölgelerin fiziko-kimyasal özellikleri ile birlikte mevsimsel olarak incelenmiştir. Araştırma sonunda 1 spiroket bakteri, 15 tür dinoflagellat, 1 tür silikoflagellat, 28 tür diyatom, 2 tür öglenoid, 1 tür prasinofit flagellat, 8 tür siliyat ve 2 tür kopepod saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, nano+pikoplanktonik organizmalar ve siliyatlar her beş istasyonda da saptanmışlardır. Özellikle Halkapınar istasyonunda oksijen değeri yıl boyunca 0.00 mg./l. bulunmuştur. Bu istasyonda bakterilerden Spirochaeta sp. bireyleri saptanmış, en bol olarak Ocak ayında 320.000 hücre/l. konsantrasyonunda tespit edilmiştir. Tür sayısı yönüden diyatomlar, diğer gruplardan daha bol olarak bulunmuştur (28 tür). Öglenoid E. gymnastica, en bol olarak Güzelyalı örnekleme istasyonunda 740.000 hücre/l., prasinofit P. propulsum en bol olarak Mektupçu örnekleme istasyonunda 2.560.000 hücre/l. konsantrasyonlarında saptanmışlar, bu iki organizmanını bir fitoplankton patlaması yaratarak geçici olarak kommuniteye egemen olduğu görülmüştür.Planktonik kopepodlardan sadece iki tür (A. clausi. O. nana) saptanmış, bunların konsantrasyonu örnekleme periyodu boyunca aynı saptanmıştır (5000 hücre/l.). Dinoflagellatlardan P. micans, seçilen beş örnekleme istasyonunda da saptanmıştır. Yüksek kirliliğe sahip Halkapınar istasyonunda sayılamayacak kadar az rastlanmıştır. En bol olarak Kasım ayında 20.000 hücre/l. konsantrasyonunda tespit edilmiştir. Siliyatlar her beş istasyonda da saptanmış, siliyatların kirliliğe toleranslarının diğer gruplara göre daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, about tolerance, qualitative and quantitative distributions of one-celled mikroplanktonic organism communities were determined in five neritic stations in Izmir Bay that high polluted and contains more excessive nutrients near sewage outlets. At the end of this investigation, 1 spirochaet bacteria, 15 dinoflagellatae, 1 silicoflagellatae, 16 centric and 12 pennat total 28 diyatomeae,2 euglenoid flagellatae, 1 prasinofit plankton, 8 ciliata (Tintinnida) and 2 planktonic copepod were determined. Nanno+pikoplanktonic organisms and ciliates were found in each five station. Especially, oxygen concentration of Halkapınar region fixed 0.00 mg.A. Each time. Spirochaeta sp. bacteria were determined at this high polluted station in highest concentrations (January, 320.000 cell/1.). Diatoms' qualitative amounts were investigated more abundance than other groups (28 species). An euglenoidmember E. gymnastica was found maximum concentration at Güzelyalı station (November, 740,000 cell/1.), prasinofit member P. propulsum was found their highest concentration (March, 2.560.000 cell/1.). These two organisms were dominated the community, temporary and caused a phytoplanktonic bloom. Planktonic copepodes were determined in two species {A. claasi, O. nana) and its' maximum concentrations were found 5000 individual/1, in whole sample period. Dinoflagellatae member P. micans were determined in highly polluted each five station but more less for able to counting at Halkapmar station. Ciliates were investigated in each five station and its' toleration determined more abundant than other groups. H. subulata was dominated the community of Halkapmar station which most polluted station than others.