İzmir Körfezi'nde avlanan bazı balık türlerinin kimyasal değişimleri üzerine bir araştırma
Investigation of chemical changes about in some species fish in bay of İzmir
  1. Tez No: 169540
  2. Yazar: SEMRA AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR EGEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET İzmir Körfezinde Avlanan Bazı Balık Türlerinin Kimyasal Değişimleri Üzerine Bir Araştırma AKÇAY,Semra Yükseklisans Tezi,Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Özdemir EGEMEN Eylül 2005, 34 sayfa Genellikle balık için kalite kavramı estetik görünüş,tazelik ve bozulma derecesi olarak anlaşılır.Bu tanımın içeriği sağlık güvenliği açısından zararlı bakteriler, parazitler ve kimyasalları içermesidir. Başvurulan kimyasal metotlar deniz ürünlerinin kantitatif (nicel ) olarak değerlendirme yeteneğine sahip standartlardır.Bunlar gibi objektif metotlar : hassas nicel değerlendirme ve kimyasal kompozisyondaki parametrelerin artması ve azalmasını değerlendirme ile uyumlu olmalıdır.Örneğin nem, toplam kül, pH, toplam yağ ve toplam protein miktarı gibi. Bu çalışmanın amacı izmir körfezinde (Ege denizi ) ; iki balık türünde ; Sardalya balığı Sardina pilchardus{ Walbaum,1792 ) ve Dil balığı Solea solea ( Linnaeus,1758 )'in yıl boyunca balık etinnin kimyasal içeriğindeki değişikliklerin değerlendirilmesidir. Bu materyaller denizde avlandıktan sonra derin dondurucuda depolanmıştır. Daha sonra herbir balığın toplam boy ve ağırlıkları ölçülmüştür. Temizlenmiş balık eti kimyasal parametrelerin değerlendirilmesi için kullanılmıştır. ÇalışmanınVI sonunda; balık etini kantitatif (nicel ) özellikleri ve mevsimsel değişiklikler arasında ilişki olduğu tanımlanmıştır. Anahtar Sözcükler :Kimyasal parametreler,balık kalitesi,mevsimsel değişikler jzmir körfezi
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT investigation of Chemical Changes About in Some Species Fish in Bay of Izmir AKÇAY, Semra Msc, Faculty of Fisheres Supervisor rProf.Dr.Özdemir EGEMEN September 2005, 34 pages Most often“quality ”refers to the aesthetic appearence and freshness or degree of spollege which the fish has undergone.It may also involve health safety aspects such as being free from harmful bacteria, parasites or chemical.The appeal of chemical methods for the evelation of sea food quality is related to ability to set quantitative standarts such objective method should however corralete with sensory quality evalation and chemical compound to be measured, should increase or decrease with level of which; chemical parameters; for example moisture, total ash, pH, total fatty amount and total protein amount. This investigation of the seasonal changes some chemical contents of two kind of fish Sardina fish Sardina pilchardus ( Walbaum, 1792), and Solea fish Solea solea. (Linnaeus, 1758 ) during the year in the bay of İzmir (Agean sea ). This metarials which fishing in the sea after than the storaged of deep freeze.After measuring total lengh and weight for each fish. Cleaning fish meat is being used evalation of metarial chemical parameters.AtVIII the end of study,the results have been descirebed in relationship between assessment offish meat quantity seasonal changes. Key Words '.Chemical parameters,fish quality seasonal changes, İzmir bay