Gelir ve kurumlar vergisi kanunlarında yer alan muafiyet, indirim ve istisnalara yönelik vergi denetim etkinliğine ilişkin araştırma
Research regarding to tax auditing efficiency concerning the exemptions, deductions and exclusions stated in the income and corporate tax laws
  1. Tez No: 239928
  2. Yazar: BAHAR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk Vergi Sisteminin yapı taşlarından olan gelir ve kurumlar vergisi, oldukça yoğun bir şekilde muafiyet, indirim ve istisnaları barındırmaktadır. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında yer alan bu harcamaların istismar edilmesi ekonomimiz açısından ciddi kayıp olarak değerlendirilebilir. Bu bakımdan söz konusu unsurların vergisel denetim etkinliğinin ne düzeyde gerçekleştirilebildiği bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada vergi denetim sistemi içinde önemli bir işlev gören vergi denetmenlerine yönelik bir anket çalışması yapılarak Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında yer alan muafiyet, indirim ve istisnalara yönelik vergi denetim etkinliği ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the corner stones of the Turkish Tax System, income and corporate taxes contains intensely exemptions, deductions and exclusions. Abusing these tax expenses, which are included in the Income and Corporate Tax Laws, can lead serious losses on our economy. In this regard, realization level of tax auditing efficiency of aforesaid elements is essential for us.In this study, it is tried to measure the efficiency of tax auditing concerning the exemptions, deductions and exclusions stated in the Income and Corporate Tax Laws by conducting a survey among the tax auditors who are carrying out an important function in the tax auditing system.