Yöneticilerin çalışanlara karşı etik sorumlulukları: Bir uygulama
Ethical responsibilities of managers towards employees: A survey study
- Tez No: 239931
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yöneticilerin, işletme içindeki ve dışındaki birçok gruba karşı etik sorumlulukları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, bu sorumluluklardan hareketle yöneticilerin çalışanlara karşı etik sorumlulukları ayrıntılı olarak incelenmiş ve kesitsel bir uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamada yöneticilerin çalışanlara karşı etik sorumluluklarını yerine getirip getirmediği çalışanların algıları doğrultusunda belirlenmiştir. İstanbul ili Avrupa yakasında beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren iki firmanın, üst düzey yöneticileri haricindeki beyaz yakalı çalışanlarının algıları çerçevesinde değerlendirilen kesitsel çalışmanın sonuçlarına göre; yöneticiler çalışma hakkına saygı gösterme, özgür konuşma, özel hayatı gizli tutma, güvenli çalışma ortamı sağlama ve ayrımcılık yapmama sorumluluklarını yerine getirmektedir. Adil davranma sorumluluğu kısmen yerine getirmekte, sendika kurma ve kararlara katılımı sağlama sorumluluklarını ise yerine getirmemektedir.Ayrıca yöneticilerin çalışanlara karşı sahip olduğu sekiz etik sorumluluğa yönelik algılar ile, katılımcıların ve yöneticilerinin demografik özellikleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Söz konusu sorumluluklardan sadece, yöneticilerin çalışanlara özgür konuşma hakkını sağlama sorumluluklarına ilişkin algıları ile demografik özellikleri arasındaki anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Managers have ethical responsibilities towards some groups both in the corporate and outside the corporate. In this dissertation study, the ethical responsibilities of managers towards employees were examined in detail and a cross-sectional survey study has been carried out. Survey study explored whether the managers fulfill their ethical responsibilities towards the employees or not, according to the employees' perception. The study group where the executives were omitted, consisted of the white-collar employees working in two companies operating in white goods sector in the European part of Istanbul. The results showed that the managers fulfilled some of their responsibilities utterly such as ensuring their employees the employment right and free speech right, protecting the confidentiality of their private life, providing them a safe work environment and adopting an anti-discrimination policy. However, the study stated that the managers failed to fulfill the responsibility to establish a trade union and to ensure the participation of the employees in decision making and partially fulfilled the fair treatment responsibility.Furthermore, significant relationships were identified between the participants? perception about the managers? ethical responsibilities and the demographic characteristics of the participants and their managers. Out of eight responsibilities taking place in the survey, only for the responsibility to ensure free speech right to employees, no significant relationship was found between the demographic characteristics and the perception of the participants.