İşletmelerde insan hakları uygulamaları ve Ankara ili örneği
Application of human rights in companies and case study of Ankara
- Tez No: 214401
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalısmada özel sektörde çalısanların haklarına yönelik teorik ve uygulamalı bir arastırma yapılmıstır. Çalısmanın uygulama bölümünde, Ankara ilinde üç farklı sektörde çalısanların çalısma ve insan haklarına yönelik bir takım haklarının isyerlerindeki durumu ve düsüncelerini arastırmak üzere anket çalısması yapılmıstır. s yasamında insanlar türlü zorluklara karsı is hayatlarını sürdürmek zorundadır. Zaman zaman insanlar kisisel degerlerini feda ederek, kötü çalısma kosulları, güvencesiz ve saglıksız bir çalısma ortamı içerisinde, isteksizce ve zorunlu isler yaparak, hastalanıldıgında ise zorla gitmek zorunda kalarak, fikirlerini özgürce savunamayarak, hakkını aradıgında kendisine yöneltilen kötü bakıslara, ücretlerde adaletsizlige ve hatta cinsel tacize maruz kalarak çalısmak zorunda kalabilirler. Bu olumsuz sartları ortadan kaldırmak ise isverenlerin ve yöneticilerin sorumlulugu altında olup bu sınır gerekli kanun ve yönetmeliklerde belirtilmistir. Fakat önemli olan nokta hukuk kurallarına ne kadar uyuldugudur ve yöneticiler yada isverenler çalısanların isinde mutlu olabilmesi için, onu ise kanalize etmek, onun motivasyonunu saglamak için ne yaptıgıdır. Tüm bunların ısıgında bu çalısmada isletmelerde yer alan nsan Kaynakları Biriminin sorumlulukları tartısılmıstır. Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi, Avrupa Sosyal Sartı, ILO, 1982 Anayasası, s Hukuku gibi ulusal ve uluslararası sözlesme ve anayasalarda belirtilmis kanun maddeleri uyarınca çalısanların bir takım hakları oldugu ortaya konulmustur. Bu hakların kapsamına nelerin girildiginden bahsedilmistir. Türkiye'den ve dünyadan verilen örneklerle çalısanların is yasamında bir takım hak ihlallerine maruz kaldıgı belirtilmistir. Ayrıca bu çalısmada ?Kamu Etik Kurulu?na benzer olarak, özel sektörde de isçi ve isverenlerin haksızlıklara karsı basvurabilecegi ?Özel Tesebbüs Etik Kurulu? adı altında bir kurumun olusturulması gereginden bahsedilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical and pratical studies are investigated regarding employees? rights in private industries. In the case study section of this paper, a survey that examines the situations and opinions of employees regarding employment and human rights at workplaces from three different industries (defense, banking and cleaning) situated in the city of Ankara. People should continue their professional career despite several difficulties. Time to time, people have to work whilst sacrificing from their personal values because of bad working conditions, insecure and unhealthy work environment, tasks done unwillingly and out of obligation, being obliged to work when ill, being unable to express their ideas, encountering ill feelings when seeking your rights, unfairness for wages, even sexual harassment. It?s employer?s and managers? responsibility to remove these bad conditions, and limitations for this responsibility are defined in relevant laws and regulations. However, the most important factor is the adherence to these legislations, and what is being done by managers and employers to keep their employees motivated and concentrated in their jobs for keeping them happy. In light of these in this study, the responsibilities of Human Resources Departments in organizations are argued. It is asserted that employees have certain rights stemming from laws stated in national and international agreements and constitutions such as European Human Rights Agreements, European Social Charter, International Labor Organization (ILO), 1982 Constitution and Labour Law. The things that should be included in the scope of these rights are also mentioned. In addition, violation of employee rights is exemplified with cases from within Turkey and from abroad. Furthermore the need for a ?Ethical Commission for Private Enterprises? similar to the ?Public Ethical Commission?, which employers and employees can apply regarding violation of rights, is stated in this study.