Yöneticilerin çalışanlara karşı iş etiğine yönelik değerlerinin tesbit ve analizine ilişkin bir çalışma (Bursa ili imalat sanayi işletmelerindeki yöneticiler üzerinde bir uygulama)
A Study that relates analysis of business ethical values (An application on managers in industry firms of Bursa)
  1. Tez No: 92164
  2. Yazar: BİRGÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENVER ÖZKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
DOKTORA TEZ OZU YÖNETİCİLERİN ÇALIŞANLARA KARŞI İŞ ETİĞİNE YÖNELİK DEĞERLERİNİN TESBİT VE ANALİZİNE İLİŞKİN BİR ÇALIŞMA (Bursa Di imalat Sanayi işletmelerindeki Yöneticiler üzerinde Bir Uygulama) Birgül Şimşek Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Prof. Dr. Enver Özkalp Yöneticilerin örgüt-içi ve örgüt-dışı bazı gruplara karşı birtakım sorumluluklarının olduğu genel olarak kabul edilen bir görüştür. Geçmişte de kabul edilen bu görüş, günümüzde içerik ve boyut olarak biraz daha genişleyerek farklılaşmıştır. Özellikle de rekabetin artması, enformasyon teknolojilerindeki değişim ve yeni yönetim anlayışlarının benimsenmesi gibi nedenlerle“sosyal sorumluluk”kavramı değişerek bu sorumluluğun bir boyutu olan“etik sorumluluk”lan daha çok gündeme getirmektedir. Diğer önemli bir gelişme ise, yöneticiler açısından“kâr maksimizasyonu”nun tek başına bir amaç olmaktan çıkmasıdır. Artık yöneticiler, çalışanlara karşı birtakım etik sorumluluklarını yerine getirmenin zorunluluğunu hissetmektedirler. Etik sorumlulukların uygulanması ise, yöneticilerin değerleriyle yakından ilişkilidir. Bu çalışmada, yöneticilerin çalışanlara karşı sahip oldukları iş etiğine yönelik değerleri ve bu değerleri etkileyen kişisel ve örgütsel faktörler uygulamalı olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada iş etiği kavramı, iş etiği kuramları, iş etiği anlayışının değişimi, işletmelerdeki etik sorunlar, yöneticilerin etik sorumlulukları, etik karar alma süreci gibi konular tek tek ortaya konulmuştur. Daha sonra ise yöneticilerin çalışanlara karşı iş etiğine yönelik değerleri ve bu değerleri etkileyen faktörler uygulamalı olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Böylece yöneticilerin iş etiğine yönelik değerlerinin birbirinden farklı olduğu ve bu değerleri etkileyen çok sayıda faktör olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak iş etiği ve etik sorumluluk kavramlarının giderek daha önemli hale geleceğim söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is generally accepted that managers have responsibilities to some groups both inside and outside of the organizations. Also, this view accepted in the past and it has been differing both in content and dimension. Especially, the reasons such as intense competition, a rapid change in information technology and acceptance of new management from the perspective of a manager causes to change“the concept of social responsibility”and it's ethical responsibilty as it's dimension. The profit maximization as an other important development is no more a goal from the view of managers. Now, managers feel the obligation of employing ethical responsibilities towards workers. The application of ethical responsibilities closely relate with the values of the managers. In this study, ethical values of managers towards workers and personnel and organizational factors effecting these values are examined. The concept of business ethics, the theories of business ethics, ethical problems in firms, the ethical decision making process and the like have been explored throughout the study. And then, business ethical values of managers towards workers with factors which affect these values have been explained. Thus, it has been found that managers values towards business ethics are different from each other and there are numbers of factors which affect these values. Consequently, it is possible to say that the concept of ethical responsibilities affect have increasingly became important.