Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK. M.220)
Conspiracy to commit crimes (TCK. M.220)
  1. Tez No: 239971
  2. Yazar: İSMAİL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Belirsiz sayıda suçları işlemek için asgari üç kişinin süreklilik arz eden bir organize yapıyı oluşturması olarak tanımlanan suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu hazırlık hareketi niteliğinde mütemadi bir sırf hareket suçudur. Aynı zamanda tehlike suçu, çok failli ve seçimlik hareketli bir suç olan inceleme konumuz, genel tamamlayıcı niteliktedir.TCK'nda bir örgüt için olmazsa olmaz şartları, organize yapı, süreklilik, asgari üç kişinin varlığı, suç işlemek amacı olarak değerlendirilebilir. Örgütün varlığı için, asgari üç kişinin varlığı zorunludur. Her ne kadar üç kişi, kanunda üye olarak tanımlanmışsa da bu yanlıştır. Kanuni düzenlemeye göre söz konusu üç kişi, örgüt kurucusu olarak cezalandırılmalıdır. Üç kişi tarafından kurulan örgütün amaç suçları işlemeye elverişli olmadığı durumlarda, örgüt kurulmuş sayılsa da ceza verilmeyecektir. Zira elverişlilik örgüt suçunun kurucu unsuru olmayıp cezalandırma şartıdır.Örgütten söz edebilmek için kabahatleri değil suçları işlemeyi amaçlamış olması gerekir. Örgütü yönetmek suçunun oluşabilmesi için örgüte yönetici olarak tayin olmak yeterli olmayıp yönetme eyleminin gerçekleşmiş olması gerekir. Örgüte, tek taraflı iradeleriyle örgüt kurulduktan sonra dahil olanlar örgüt üyesi olarak adlandırılır. Kişilerin örgüte üye olabilmesi için örgüt yöneticilerinin onayına gerek yoktur.İşlenen bir suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde suç kabul edilebilmesi için örgütün amacını gerçekleştirmeye uygun suç olması gerekir. Bu suçu işleyen kimselerin aynı zamanda örgüt yöneticileri tarafından yetkilendirmesi zorunludur. Bir suçun örgüt adına işlenmiş sayılabilmesi için de suç faillerinin örgüt yöneticileri tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir.Örgüte yardım suçu, örgüt hiyerarşisi içinde yer almayan bir kimsenin (örgüt kurucusu, örgüt yöneticisi ya da örgüt üyesi olmayan) örgüte yardım etmesi durumunda oluşur. Yapılan yardımın yapıldığı sırada TCK anlamında bir örgütün varlığı şarttır
Özet (Çeviri)
The crime of conspiracy, that is, in definition, no less than three or more persons establish an organized structure for an unspecified time to commit unspecified number of offences, is of a preparatory nature, and is defined as a constant crime. At the same time, criminal conspiracy is a danger-based crime besides its optional act-crime and multi-actor-crime.In Turkish Criminal Code, the elements of criminal conspiracy are counted following as: an organized structure, continuation, three or more conspirators (persons), and the mens rea (criminal intent). A combination of three or more persons is required to establish a conspiracy. Despite the Criminal Code defines the three persons as the members of the conspiracy, this is not a right characterization. These three should be punished as founders of the conspiracy in accordance with the law. If a criminal conspiracy, though established by three persons to commit offences, had not the physical capacity to commit the designated offences, it should not be punished, since the capacity to commit the offence is not the founding element of the crime of conspiracy but a condition for the implementation of the punishment.Criminal conspiracy exists only in the context of committing crimes and not of committing misdemeanors. The crime of leading a conspiracy requires the actual leadership of conspiracy, and thus the mere assignment to be leader of a conspiracy is not enough to characterize such crime. Those who are willfully participated in an already set up-criminal organization are characterized as the members of conspiracy. In another word, to establish the membership, it is not required to take the consent of leaders.In order to characterize an offence as a crime committed within the conspiratorial agreement, it is necessary for the offence to be carried out in accordance with the object of the conspiracy. Those who have committed the said offence should also be authorized by the leaders of the conspiracy.Crime of aiding a conspiracy is established when a person who is not situated within the hierarchy of the conspiracy structure (those who are not for example founders, leaders or members of conspiracy) aid, assist, or give support to the conspiracy. There should also exist a criminal conspiracy within the meaning of Turkish Criminal Code at the time of aiding, assisting or giving support to.