Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK M. 220)
Establishing organisations for the purpose of committing crimes
  1. Tez No: 764206
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Suç işlemek amacıyla örgütlenme suçunun yorumlanması ve bu suçlarla mücadelenin başarılı şekilde gerçekleşebilmesi büyük önem taşımaktadır. Örgütlü suçun demokrasiler için ciddi bir tehdit olduğu kenara bırakılırsa, bu tip suç örgütleri modern dünyanın karmaşıklığını kullanıp, durumları kendi lehinde yönetme becerilerine sahiptir. Örgütlü suçun, zaman içerisindeki sürekli gelişimi hem ulusal hem de küresel olarak gözlemlenmektedir. Ulusal bağlamda kök salmaya çalışan suç örgütleri, teknolojik olarak gelişmiş ve kültürel olarak farklı yapıya sahip toplumların içerisinde süreçlerini yönetmeyi öğrenmiştir. Bu yapılanmaların yerel kültürleri, gelenekleri sistematik şekilde bir araya getirdiği ve organik olarak birbirine bağlı gruplar olduğu görülmektedir. Böylece suç örgütleri hem ulusal hem de ulusötesi düzeyde boşlukları doldurarak hegemonyasını koruyabilmektedir. Örgütlü suçluluk sürekli gelişim gösterdiğinden kolluk kuvvetleri buna uyum sağlamalı ve devlet otoriteleri bu değişen koşullara göre yasal düzenleme yapmalıdır. Ülkemizde suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesi ile düzenlenmiştir. Bu tezde öncelikle örgütlü suçluluk kavramı, örgütün tarihçesi, özellikleri, örgütlü suçlar ve mücadele şekilleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interpretation of the crime of organizing in order to commit a crime and the successful fight against these crimes are great importance. Apart from the serious threat of organized crime to democracies, such criminal organizations are capable of exploiting the complexity of the modern world and manipulating situations in their favor. The continuous evolution of organized crime over time is observed both locally and globally. Trying to take root firmly in the local context, criminal organizations have learned to manage their processes in technologically advanced and culturally diverse societies. It is seen that these structures systematically bring together local cultures and traditions and are organically linked groups. Thus, criminal organizations can maintain their hegemony by filling the gaps at both national and transnational levels. Since organized crime is constantly evolving, law enforcement should adapt to it and state authorities should make legal arrangements according to these changing conditions. The crime of establishing an organization in order to commit a crime in our country is regulated by Article 220 of the Turkish Penal Code No. 5237. In this thesis, first of all, the concept of organized crime, the history of the organization, its characteristics, organized crime and forms of struggle are explained.