Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu: TCK m. 220
Establishment of an organization for the purpose of committing a crime crime: TCK m. 220
  1. Tez No: 332655
  2. Yazar: ÖMER ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Örgütlü suç, sadece günümüzde ortaya çıkmış bir suç tipi değildir. ?Eşkıya?, ?çete?, ?örgüt?, ?mafya? gibi çeşitli isimlerle anılan bu suç teşekküllerine tarihin çok eski dönemlerinde de rastlanmaktadır. Örgütlü suç, en basit haliyle, büyük veya küçük bir yapılanma tarafından, belirsiz sayıda suçun işlenmesi için bir araya gelen ve belli bir hiyerarşisi ve yaptırım sistemi olan şahıslarca meydana gelen suçlardan ibarettir. Bu suç oluşumları, günümüzde teknolojinin gelişimi ve insan aklının sonsuz düşünme yeteneğinin de etkisiyle sadece bir ülke sınırları içinde faaliyette bulunarak, o ülke insanlarının can ve mal güvenliğini tehdit ederek korku, panik ve endişe yaratmaları sonucu kamu barışını, düzenini, huzur ve sükununu bozmakla kalmamakta; devletin ekonomik, siyasal ve sosyal istikrar ve düzenini tehdit etmekte, dolayısıyla da birden çok ülkeyi doğrudan veya dolaylı olarak faaliyet ve eylemleri ile etkileyerek küresel bir tehlike halini almaktadırlar. Devletler, organize suç ile mücadele için büyük çaba harcama yükümlülüğünü üzerlerine almaktadırlar. Türkiye Cumhuriyet Devleti olarak ülkemizde de bu yönde mücadeleler devam etmektedir. TCK?nun 220. maddesinde, kanun koyucunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kuranlar veya yönetenler, bu örgüte üye olanlar; örgütün yapısı, sahip bulunduğu üye sayısı (en az üç kişi olmalıdır) ile araç ve gereç bakımından amaç suçları işlemeye elverişli olması halinde örgüt kurma suçundan cezalandırılacaklardır. Bu suçun oluşabilmesi için örgütün belirsiz sayıda suçu sürekli şekilde işlemeyi amaç edinmeleri gerekir. Örgütün iç mekanizmasında gevşek de olsa bir hiyerarşik yapılanma mevcut olmalıdır. Bu tez çalışmamızda bu suç tipini derinlemesine incelemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Organized crime is not a type of crime which has emerged recently. Such crimes which are variably referred to as ?bandit?, ?gang?, ?organization? and ?mafia? can also be seen in the early periods of history. Organized crimes, in simplest terms, are acts of crime committed by individuals who have a certain kind of hierarchy and enforcement system and who group together as large or small establishment in order to commit indefinite number of crimes. These crime organizations not only disturb public peace, order and quietude as a result of their creating fear, panic and concerns by threatening life and property security of the people, who live in that particular country, by engaging in activities in the country with the help of today?s technology and the limitless imagination power of human mind, but also they menace economical, political, social order and stability of the state, and as a result they come forward as a global danger by affecting several countries directly or indirectly with their activities and acts. States assume big responsibilities for combating organized crimes. As the Republic of Turkey, we are going on combating in this matter. Under Article 220 of Turkish Penal Code, it is stated that those establishing an organization, which legislators regard as crime, or managing such and enrolling in them shall be penalized for establishing an organization if organization?s structure, number of members ( must be at least three persons) and the instruments and means used allow committing target crimes. In order for this crime to occur, the organization is required to target committing indefinite number of crimes constantly. There must be a hierarchical structure within the organization no matter it is loose. In this thesis study, we carry out a deep analysis into this crime type.