Medeni yargılamada taraf ehliyeti
Capacity to become a party in Civil Procedural Law
  1. Tez No: 239978
  2. Yazar: SERDAR KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Taraf ehliyetinin açık bir tanımı yapılamaksızın her somut olaya göre değişen durumsal taraf ehliyeti kavramını kabul etmek, bu kavramın nispileşmesi anlamına gelecektir. Taraf ehliyetinin nispileştirilmesi, hukuk güvenliği açısından sorunları da beraberinde getirecektir. Yargılama sonunda alınan kararın icra edilebilir olması için yargılamaya katılan kimselerin, hukukun taraf olarak tanıdığı süjeler, yani taraf ehliyetine sahip kimseler olması gerekir. Taraf ehliyeti, usul hukuku ile icra hukuku arasında bu eşgüdümü sağlama fonksiyonuna sahiptir.Taraf ehliyeti ?usuli? bir kavramdır, fakat içeriği maddi hukukça doldurulur. Taraf ehliyetinin maddi hukukla olan sıkı bağı, taraf ehliyetine ilişkin sorunların çözümünde usuli bakış açısını geri plana atmamalıdır.Taraf teşkilinin sağlanmasında dava dilekçesi belirleyici rol oynayacaktır.Hakim dava şartlarını incelerken, sadece tarafların getirdiği vakıalarla ve dosyadan açıkça anlaşılan durumlarla sınırlı olarak taraf ehliyetine ilişkin inceleme yapacaktır. Dava şartlarının varlığı konusunda şüpheye düşmesi halinde hakim, dava şartlarının varlığının ispatını davacıdan isteyecektir. Çünkü, dava şartlarının var olmasının lehine sonuçlar doğuracağı kimse, davacıdır.Avrupa Birliği'ne üye devletlerden birinin tabiiyetinde bulunan şirketler, diğer üye devletlerde serbestçe faaliyet gösterebilecekler ve bu ülkelerde şube açabileceklerdir. Bu durum Avrupa Birliği Mahkemesi tarafından açıkça tespit edilmiştir.Federal Mahkemenin adi şirkete hak ve taraf ehliyeti tanıyan kararından sonra Alman doktrinin de bu kararın lehinde ve aleyhinde görüşler oluşmuştur. Aleyhteki görüşlere göre; Federal Mahkeme, adi şirkete taraf ehliyeti tanıyarak hukuk bütünlüğüne zarar vermiş, maddi hukuk ile şekli hukuk arasında var olan dengeyi bozarak, sistemden bir sapma meydana getirmiştir. Adi şirket konusunda Alman Hukukunda ortaya çıkan gelişmeler, Türk Hukukunda etki yaratacak nitelikte değildir.
Özet (Çeviri)
Party and capacity to become a party, by side is an important issue of civil procedure law. States that all actions must be prosecuted in the name of the real party in interest, that is, the plaintiff must be person or entity whose rights are at issue in the case. Case is the parties' cases. Lawsuit brought by the parties, decision about the parties is given.As a rule, who has the right of capacity, has capacity to become a party in the case. Capacity to become a party is a concept by the procedure and problems of capacity to become a party must be solved with procedural aspects.In the event of a lawsuit by a lack of qualification should be completed a decision procedure. Due to lack of qualification to the duty judge is review. In the case of the existence of a deficiency can be corrected, time should be given by the judges concerned.Purposes of legal persons with rights limited, capacity to become a party of legal persons will be covered by their rights. One of Europe member states to the union and union members in other countries the company will be able to activitet. The rights and capacity to become a party of unincorporated company in the Germany is accepted.