Çocuğun kayyım tarafından temsili
The representation of child by special guardian
- Tez No: 250030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kayyımlık, çocuğun temsilinde velayet ve vesayeti tamamlayan, vesayet önlemleri arasında kişiye en hafif müdahalede bulunan, yasada sınırlı sayıda ve tipte öngörülmüş bir koruma önlemidir. Çocuğa kayyım atanmasının en önemli nedenlerinden biri çocuk ile yasal temsilci arasında belli bir işte yarar çatışmasının meydana gelmesi, diğeri ise yasal temsilcinin belli bir işte çocuğu temsil etmesine engel bir durumun ortaya çıkmasıdır. Türk hukukunda yarar çatışmasının yasal temsilcinin temsil yetkisini sona erdirmesi ve kayyımın atanması için soyut bir tehlikenin ortaya çıkması yeterlidir. Yasa koyucu kayyım atanmasını gerektiren nedenleri öngördüğü 426 ve 427. madde yanında bazı hükümlerde kayyımın atanacağını açıkça öngörmüştür. Çocuğun kişiliğinin tehlikeye düşmesi malvarlığının tehlikeye düşmesinden farklı olarak kayyım atanmasını gerektiren bir neden olarak yasada öngörülmemiştir. Çocuğun eğitim ve bakımında velilere yol gösteren, çocuğun haklarının korunması için kendisine verilen talimatları yerine getiren, ziyaret hakkının kullanımında gözetmenlik işlevini yüklenen eğitim ve ziyaret hakkı kayyımlıklarına Türk Medeni Kanunu'nda yer verilmemiştir. Ancak yargıç çocuğun kişiliğinin korunması için kendisine tanınan takdir yetkisi kapsamında çocuğa eşlik etmek üzere kayyım niteliğinde olmayan bir danışman atayabilir. Çocuğu ilgilendiren ancak uygulamada çocuğun taraf olmadığı bazı yargılamalar çekişmesiz yargı işi olduğu için çocuk yargılamada temsil edilme hakkına sahiptir. Çocuğun taraf olmadığı ancak doğrudan etkilendiği boşanma davasında ise çocuğun temsiline olanak tanıyan bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak ilgili kişilerin hukuksal dinlenme ve adil yargılanma hakkına saygı duyarak çocuğun bakım ve korunması için gerekli önlemlerin alınması sırasında çocuğa atanacak kayyımı duruşmaya çağırabilir. Kayyımlığın kurulması, sona ermesi, kayyımın atanması, görevden alınması, kayyımın görev ve yetkileri, sorumluluğu hakkında ayrıntılı düzenlemeler getirilmeyip vasiliğe ilişkin hükümlerin uygulanacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Special guardianship is a preservative measure which completes parental custody and general guardianship at representing child, the measure which minimum intervene person among guarding measures and a measure which is prescribed in the code defined and limited number and types. One of the most important reasons of appointing special guardian for the child is appearing conflict of interests of the child and legal representative for a definite act or action, and the other one is appearing barrier of legal representative to represent the child for a definite act or action. Appearing an abstract danger is sufficient to end representation authority of legal representative. The legislator prescribed appointing a special guardian in some articles expressly apart from Article 426 and 427 which regulates reasons for appointing a special guardian. Nurture and visiting right guardianships which guard parents about education and nurture of the child, which fulfill directions given from the court to protect the rights of the child and function as a supervisor during the exercise of visiting right are not regulated in Turkish Civil Code. However the court can appoint an advisor, which is not a guardian, for accompany the child. Child has the right to be represented as an involver to hearings which child is not a part in practice but which actually are hearings without conflict. But in the hearing of divorce of which the child is not a part but which affects the child directly there is not any regulation allowing representation of child. However the court can invite the special guardian who will be appointed to the trial which will be judged about child support, respecting to the right to legal hearing and fair trial.