Rana Ridibunda (Ranidae; anura) populasyonlarında karyotip inceleme
  1. Tez No: 23999
  2. Yazar: NURŞEN ALPAGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİA FALAKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
42 SUMMARY A prominent Anuran species, Rana ridibunda, had previously been considered as a homogenous population throughout Turkey, but recent obser vations at different localities indicated few diversities. Many Rana species living in Palearctic region have been the subject of various research and studied in detail. Especially recent cytogenetic studies provided an open view to their karyotypic features and the genetic mechanisms playing role on the occurance of hybrid forms No similar records, however, was found on any Turkish Rana species. It, therefore, was the aim of this present research to establish an information on the karyology of R. ridibunda populations of Turkey. Izmir population was taken as the representative of nominate race and Beyşehir population of which morphological and serological differences previously evidenced to be attributed as a subspecies R. ridibunda caralitana, was compared cytogenetically with the former. Morphomet rical analysis were carried out on the samples to ascertain the previously illustrated values. For the karyological studies somatic meta- phase chromosomes were obtained either from intestine tissue or bone marrow of colchicine-treated animals by the splash-technique. Conventional Giemsa staining and other banding methods were applied on different slides Karyotypes in general and chromosome classifications were determined by the measurement of chromosome number and lenghts, and by the calcula tions of centromeric indeces (CI), arm ratios (AR) and relative lenghts (RL). Idiograms of the two populations were prepared and chromosomes showing a distinction were determined. Both populations have same diploid number 2n=26. Karyotypes of these two populations could be classified in two groups The first group comprised of 5 large and the second was consisting 8 small chromosomes Some of those differed in their gross morphology and in other peculiars The major distinctions appeared on II., HI., IV., IX., X. and XII. chromosome pairs The IX. pair in the karyotype of Beyşehir population was a landmark for the heteromorphism typical for the male sex. This chromosome pair was metacentric in both homologues of the Izmir population41 tadır. Beyşehir karyotipinde izmir'de bulunmayan şekilde, IV. kromozom çiftinin heteromorfizm göstermesi ilgi çekicidir. IV. kromozom çifti, İzmir karyotipinde metasentrik morfolojidedir ve homologları arasında cinsiyete özel farklılaşma bulunmamıştır. Beyşehir karyotipinde ise IV. kromozom çifti, dişilerde metasentrik, erkeklerde ise metasentrik ve submetasentrik olmak üzere iki farklı morfolojidedir. Sekonder boğumun farklı kromozomlar üzerinde bulunuşu iki karyotip arasında dikkati çeken bir husustur, tzmir karyotipinde subtelosentrik morfolo jideki X. korom ozom çiftinin uzun kol telomerinde lokalize olan sekonder boğum, Beyşehir karyotipinde yine subtelosentrik morfolojili IX. kromozom çiftinin uzun kol telomerinde bulunmuştur. Karyotiplere ait kromozomların morfoloji ve diğer özelliklerinde bulunan bu gibi farklar iki populasyonun iki farklı t akson grubu olarak alına bileceğini doğrulamaktadır. Ancak daha sağlıklı yargılara varabilmek için muhtemelen, iki populasyon bireyleri arasında hibridizasyon denemeleri yap mak ve aralarında üreme bakımından tam bir izolasyon olup olmadığını belirlemek gereklidir. Böylelikle populasyonların genetik yapıları daha kolay anlaşılabilir. Bu yönde yapılacak ayrıntılı ve destekleyici sitogenetik araştır malar Türkiye R. ridibunda populasyonları hakkında daha kesin tanımlar yapılmasını ve türün çeşitliliğini sağlayan kromozomal mekanizmaların anla şılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY A prominent Anuran species, Rana ridibunda, had previously been considered as a homogenous population throughout Turkey, but recent obser vations at different localities indicated few diversities. Many Rana species living in Palearctic region have been the subject of various research and studied in detail. Especially recent cytogenetic studies provided an open view to their karyotypic features and the genetic mechanisms playing role on the occurance of hybrid forms No similar records, however, was found on any Turkish Rana species. It, therefore, was the aim of this present research to establish an information on the karyology of R. ridibunda populations of Turkey. Izmir population was taken as the representative of nominate race and Beyşehir population of which morphological and serological differences previously evidenced to be attributed as a subspecies R. ridibunda caralitana, was compared cytogenetically with the former. Morphomet rical analysis were carried out on the samples to ascertain the previously illustrated values. For the karyological studies somatic meta- phase chromosomes were obtained either from intestine tissue or bone marrow of colchicine-treated animals by the splash-technique. Conventional Giemsa staining and other banding methods were applied on different slides Karyotypes in general and chromosome classifications were determined by the measurement of chromosome number and lenghts, and by the calcula tions of centromeric indeces (CI), arm ratios (AR) and relative lenghts (RL). Idiograms of the two populations were prepared and chromosomes showing a distinction were determined. Both populations have same diploid number 2n=26. Karyotypes of these two populations could be classified in two groups The first group comprised of 5 large and the second was consisting 8 small chromosomes Some of those differed in their gross morphology and in other peculiars The major distinctions appeared on II., HI., IV., IX., X. and XII. chromosome pairs The IX. pair in the karyotype of Beyşehir population was a landmark for the heteromorphism typical for the male sex. This chromosome pair was metacentric in both homologues of the Izmir population43 same as found in the female karyotypes of the Beyşehir forms. The incidence of a secondary constriction was also a noted diversity between the two populations. In Izmir karyotype this structural phenomenon was seen on the long arm of the X. chromosome whereas it was on the long arm of the IX. chromosome, both subtelocentric in shape. Due to the morphological and other characteristics of the chromoso mes in the two karyotypes, it was re-postulated that the two populations would be taken at two separate taxonomic level. Despite to the all evidence, it would be of considerable interest to investigate further in terms of cytogenetics. Any isolation mechanism whether exist for reproduction between the two populations would be concern in hibridization experiments. It was also suggested that these advance studies warrants to reveal the reasons for the variety within Turkish R. ridibunda populations as well as the mechanisms act via chromosomal regulations.