Sentetik Juvenil hormon(SJH)-C-16'nın mısır çekirgesi (Anacridium aegyptium L.) dişilerinde ergin diyapoz üzerine etkileri
  1. Tez No: 24000
  2. Yazar: ERDOĞAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
34 5. ÖZET Deney böceği olan Mısır çekirgesi (Anacridium aegyptium L.)'nin erginleri Ege Üniversitesi kampusu ve çevresinden sonbaharda diyapozda iken toplanmış ve uygulamaya alınmıştır. Bu çalışmada sentetik juvenil hormon (SJH)-C-lö topikal uygulanarak hormonun yanlız dişilerde görülen ergin diyapoz üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Kısa gün fotoperiyodunda (9 saat aydınlık, 15 saat karanlık) sıcaklığın aydınlık ve karanlık devrelerde sırasıyla 27°C±rC, 23°C±rC olduğu deney ortamında üç ve dört haftalık uygulama sürelerinde 10.000 ppm ve 15.000 ppm'lik hormon çözeltisinden özellikle 15.000 ppm'lik dozun diyapozu kırmadaki etkisi daha yüksek bulunmuştur. Bu gruplardan yine özellikle 15.000 ppm'lik uygulama yapılan bireylerden ölçülen terminal oosit boylarının total ortalamaları, doğa kontrol ve kısa gün kontrol grubundaki çekirgelerden Ölçülen total ortalamlardan daha büyük olduğu saptanmıştır. Kontrol böceklerin terminal oositlerinde vitellüs (yumurta şansı) birikmesi görülmezken 10.000 ppm'lik gruptaki bireylerin bazılarında az da olsa vitellüs birikmesi görülmüştür. 15.000 ppm'lik hormon uygulanan çekirgelerin terminal oositleri ise vitellüs ile doludur. Uzun gün fotoperiyodundaki (15 saat aydınlık, 9 saat karanlık) çalışmalarımızda da sıcaklık, deney süreleri ve uygulanan dozlar kısa günde yapılan deneydekine benzer şekilde alınmıştır. 15.000 ppm'lik hormon çözeltisinin ergin diyapozu kırmadaki etkisi, uzun gün fotoperiyodu ile birlikte daha da arttığı, terminal oositlerin hayli uzadığı ve içlerinin vitellüs ile dolu olduğu görülmüştür. Bu fotoperiyottaki çekirgelerden ölçülen terminal oosit boylarının total ortalama değerleri, kontrol grubundaki böceklerin total terminal oosit ortalama değerinden daha büyüktür. Hormon uygulanmayan uzun gün kontrol grubu bireylerinde terminal oositler uzamış, içleri yumurta şansı ile dolmuş ve diyapoz kırılmıştır.35 Uzun gün fotoperiyodunda 10.000 ppm'lik sentetik hormon verilen Anacridium dişilerinde terminal oositler uzamış, vitellüs birikmesi görülmüş ve diyapoz kınlmıştır, ancak ölçülen terminal oosit boylarının total ortalama değerleri, kontrol grubundaki çekirgelerin total ortalama değerlerinden biraz küçüktür. Kısa gün fotoperiyodunda yapılan deneyler sonucunda doz-etki ilişkisinin varlığı açıkça görülmüştür. Yüksek dozdaki hormon çözeltisi diyapozun kırılmasında düşük doza göre daha etkili bulunmuştur. Bu doz-etki ilişkisi, farklı böcek türlerindeki diğer bazı araştırıcıların yaptığı çalışmaların sonuçlan ile benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
36 6. SUMMARY Experimental material the adult Locust Anacridium aegyptium L. was collected from the Ege University campus and its environs in autumn while in diapause stay. During the experiment, synthetic juvenile hormone (SJH)-C-16 was applied to see it's effects on the diapause, seen only in females. During the short day photoperiod (9 hours light, 15 hours dark) the temperature was between 27°GtrC, 23°C±rC and the amount of hormone given-during the three to four week test was, 10.000 ppm and 15.000 ppm doses. 15.000 ppm was more effective in breaking the diapause. The terminal oocyte lengths of the species tested with 15.000 ppm were measured these were longer-in average than others. Later on when the species was tested in turned out that; in animals with no hormone application yolk had not develop in their terminal oocytes. While the ones that were given 10.000 ppm dose, had a little yolk. Others which were given 15.000 ppm's of dose were full of yolk. During the long day photoperiod (15 hours light, 9 hours dark) the temperature, doses and the length of the period of the experiment were the same as the short day test. As a result, it was recorded that the effect on the terminal oocyte was higher they increased fairly and were full with yolk. During this period, average lengths of the terminal oocytes were measured and they were langer compared to the short period. The species that were not experimented with hormones in the long day period had also grown their terminal oocyte and had developed yolk and the diapause was broken. In the long day photoperiod terminal oocytes of the female Anacridium that were given 10.000 ppm synthetic hormone grew in length and developed yolk but the average length of thçir terminal oocytes was fairly shorter than the overage length of the control group.37 The experiments conducted on the short day photopriod showed the effects of the dosage clearly. The high doses of hormones had broken the diapause more effectively than the low doses. The dose-effect relationships that are similar to the results that were done on different species by the other authors.